Digital transformation maturity of airline firms: A tool for self-assessment
Havayolu firmaları için dijital olgunluk ölçümü; bir özdeğerlendirme aracı
  1. Tez No: 655758
  2. Yazar: AYŞE KIYIKLIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN KUŞAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Sivil Havacılık, Ulaşım, Science and Technology, Civil Aviation, Transportation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Taşımacılığı Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Teknolojik gelişmeler çevremizi hızla değiştiriyor. Pazar yerleri küreselleşiyor ve şeffaflaşıyor. Dijital dönüşüm (DT) ile her şey birbirine bağlı hale geliyor. Pek çok manuel süreç artık çoğu şirkette otomatikleşti. Alışkanlıklar ve ihtiyaçlar da değişiyor, bu da firmaların mallarını ve hizmetlerini müşteriye sunma alışkanlıklarını etkiliyor. Doğal olarak havayolları da ister istemez kendilerini bu yeni yolculuğun içinde buldu. Yeni dünyaya hızla adapte olanlar, pastadan daha fazla pay alacaklar. Bununla birlikte, havayollarının çoğunda, sektörün katı kurallarına ve düzenlemelerine göre tasarlanmış hantal sistemler yer alıyor. Dolayısıyla, yeni dijitalleşme dönemine uyum sağlamak için gerekli olan dönüşüm süreci, havacılık şirketlerinin önünde cidden zorlu bir görev olarak duruyor. Yolcular planlamadan seyahatin gerçekleştirilmesine kadar birçok alanda dijital ve mobil cihazlarında yapılabilecek işlemleri talep ediyorlar. DT'nin tüm şirketlerde olduğu gibi havayollarında da kaçınılmaz olduğu gerçeği ile bu tezde iki boyut incelenmiştir. (i) DT'nin sivil havacılık endüstrisindeki boyutlarının neler olduğunu bulmak (ii) ve bir Dijital Dönüşüm Olgunluğu (DTM) ölçüm aracı önererek havacılık firmalarının DT olgunluk seviyelerini belirlemek.
Özet (Çeviri)
Technological developments are in a rapid change. Market places are global and transparent. With digital transformation (DT), everything is connected and communicating. Manual processes are now automated for most of the businesses. Habits and needs are changing which, in turn, effects the conventional way that firms offer their goods and services to customer. Airlines have been pushed to this new journey as well. Those who adapt quickly to this new world will gain a greater share of the pie. However, most of the airlines have bulky and rigid systems that are designed based on strict rules and regulations of the industry. Thus, the transformation process required to adapt to the new era of digitalization is not a simple task staying ahead of aviation companies. Several interrelated factors, such as strategy, organization, customer, technology, operations, ecosystem, and innovation, have to be redefined to conceptualize a valid and functioning business framework. From passengers' perspective, on the other hand, connectivity and accessibility is the name of the game. They demand the processes that can be carried out on their digital and mobile devices in many areas from planning to the realization stage of travel. Acknowledging the necessities of the new era, the aim of this study is twofold: (i) to highlight the essence of DT by examining the role of DT's sub-dimensions in civil aviation industry, (ii) and propose a Digital Transformation Maturity (DTM) self-assessment tool for determining the DT maturity level of aviation firms.