A Research on optimization based modeling for personnel tour scheduling problems with flexible break assignments
- Tez No: 65576
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Birçok organizasyon değişkenlik gösteren müşteri talebi karşısında oldukça zor personel çizelgeleme problemleriyle karşı karşıyadır. Bu organizasyonlar çoğunlukla, değişen işgücü ihtiyacım karşılarken işçilerin gün içinde vardiyalara atanmasını, vardiya içindeki dinlenme ve yemek molalarının belirlenmesini ve atanan işçilerin haftalık işgücü çizelgelerinin çıkartılmasını içeren tur çizelgeleme problemiyle uğraşmak zorunda kalırlar. Bu tez tur çizelgeleme problemine optimum çözümler bulan kesin bir şekilde formüle edilmemiş tamsayı programlama modelleri sunmaktadır. Bu problem ilk olarak, Dantzig (1954) tarafından önerilen set-covering yöntemiyle çözülmüştür. Fakat bu yaklaşım çok sayıda tamsayı değişkene ihtiyaç duyduğu için, gerçek uygulamalarda rastlanılan personel çizelgeleme problemlerine optimum sonuçlar bulmakta pratik değildir. Önerilen modeller Bechtold ve Jacobs (1990) ile Aykin'in (1996) vardiya çizelgeleme probleminde esnek mola ataması için geliştirdikleri modellerin ayrı ayrı Bailey'nin entegre modeli ile birleştirilmesinden oluşmaktadır. Bu modeller uygun bütün haftalık personel çizelgelerim set-covering yöntemindeki gibi birebir ifade etmek yerine, direk tanımlamaya gitmeden dolaylı bir şekilde tespit edebilmektedirler. Amaç günlük vardiya çizelgelerini dikkate alan ve atanan vardiyalar için optimum dinleme aralıklarını tesbit eden yine optimum iş çizelgelerini oluşturmaktır. Önerilen modeller tur çizelgeleme probleminde esnek mola atamasını içermeleri bakımından tektirler. Büyük tur çizelgeleme problemlerini formüle ederken çok fazla kolaylık sağlamaktadırlar. Set-covering yöntemine dayalı formülasyonlar donanım ve yazılım kısıtlarından dolayı çözülemezken, bu modeller mevcut donanım ve yazılım olanakları ile makul CPU zamanlarında çözülebilmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many organizations face challenging personnel scheduling problems in the presence of a varying demand pattern for their services across a seven-day planning horizon. These organizations are mostly concerned with the tour scheduling problem which involves assigning employees to shifts during the day, determining the timings of the required breaks for the shifts, and developing weekly work schedules for the assigned employees while satisfying the fluctuating labor requirement. This thesis presents implicitly formulated integer programming models for solving the tour scheduling problem. This problem was originally solved with a set-covering approach which was proposed by Dantzig (1954). However, this approach requires a large number of integer variables, making it impractical to get optimal solutions to scheduling problems encountered in real applications. The proposed models incorporate the implicit formulation of Bechtold and Jacobs (1990) and Aykin's (1996) implicit modeling approach for flexible break assignments in the shift scheduling problem with Bailey's (1985) integrated model. They have the capability of identifying all feasible employee schedules during the week in an implicit way in lieu of the explicit representation in the set-covering model. The aim is to find the optimum work schedules that will match the daily shift schedules as well as determine the optimum break timings for assigned shifts. The proposed models are unique in modeling the flexible break assignments for the tour scheduling problem. They offer great convenience in formulating large-scale tour problems and can be solved with the available hardware and software facilities in reasonable CPU times, whereas set-covering based formulations can not be solved because of the hardware/software limitations.