The Preparation of some new organic compounds used as monomers
Bazı yeni organik bileşiklerin monomerlerinin hazırlanması
  1. Tez No: 65577
  2. Yazar: ŞEBNEM GÖKTEPE (GENÇTÜRK)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERAP ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada çıkış maddesi olarak trifenil fosfin oksit kullanılarak bazı yeni fosfor içeren imid monomerleri hazırlandı. Birkaç aşamalı reaksiyonla sentezlenen imid monomerleri teknolojik önemi günden güne artan fosfor içeren polimerlere baz oluşturacaktır. İmid monomerlerinin elde edilmesinde kullanılan tris(m-aminofenil) fosfin oksit, trifenil fosfin oksitten elde edildi. Önce, trifenil fosfin oksit derişik H2SO4-HNO3 karışımıyla nitrolanarak tris(m-nitrofenil) fosfin oksit oluşturuldu. Daha sonra, nitro bileşiğinin kalay ve derişik HC1 ile indirgenmesiyle tris(m-amino fenil) fosfin oksit hazırlandı. Tris(m-amino fenil) fosfin oksit DMF'de çözüldü ve imid monomerleri maleik anhidrit ve ftalik anhidrit ile yapldı. Siklizasyon sodyum acetate: asetik anhidrit karışımı ile yapıldı. Bütün ürünlerin saflaştırılması işlemleri kristalizasyon ve kromatografik metodlar kullanılarak yapıldı. Karakterizasyon, ince tabaka kromatografisi, erime noktası tayini, İR spektroskopisi ve NMR spektroskopisi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this study, it is prepared some new phosphorus containing imide monomers by using triphenyl phosphine oxide as a starting material. Preparing imide monomers are completed several step reactions. Recently, phosphorus containing polymers are being became technologically important material and these synthesized monomers will be based on studies which will prepare some new phosphorus containing polymers. Tris(m-aminophenyl) phosphine oxide, used to prepare of imide monomers, was obtained from triphenyl phosphine oxide. First of all, tris(m-nitrophenyl) phosphine oxide was formed from triphenyl phosphine oxide by nitration with concentrated H2SO4-HNO3 mixture. Then, tris (m-amino phenyl) phosphine oxide was prepared from reduction of nitro compound by stannos and concentrated HC1. Tris(m-amino phenyl) phosphine oxide dissolved in DMF and imide monomers prepared from maleic anhydride and phtalic anhydride. Cyclization of the amic-acid intermediate was carried out by treating with a sodium acetate: acetic anhydride mixture. The purifications of all products were done by using crystallization, and chromatografic methods. The characterizations were done by thin-layer chromatography, melting points, IR spectroscopy, and NMR spectroscopy.