Bir ana çocuk sağlığı ve Aile planlaması merkezine yöntem değişikliği talebi ile başvuran kadınların aile planlaması yöntem değiştirme nedenleri
The reasons for changing the family planning method of women who apply to a mother-child health and family planning center with A request of changeover
- Tez No: 655782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL MACİT HİSAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Gebelikten korunmak için kullanılan yöntemlere“kontraseptif yöntemler”denilmektedir. Bu araştırma, bir Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezine yöntem değişikliği talebiyle başvuran kadınların, aile planlaması yöntem değiştirme nedenlerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, ilgili etik kurul izni ve kurum izni alındıktan sonra Temmuz 2018- Ekim 2018 tarihleri arasında Konya Merkez 1 No'lu Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinde yapılmıştır. Herhangi bir örneklem yöntemi uygulanmamıştır. Sözel onamları alınan 335 kişi çalışmaya katılmıştır. Veri toplama aracı olarak literatür taranarak hazırlanmış ve katılımcıların sosyodemografik özellikleri, obstetrik öyküleri, ilaç kullandıkları hastalıkları ve alışkanlıkları ile ilgili toplam 25 sorudan oluşan anket formu kullanılmıştır. Tüm veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Anket formundan elde edilen veriler bu çalışmanın değişkenlerini oluşturmaktadır. Tüm değişkenler tanımlayıcı istatistiklerle özetlenmiştir. Ölçümle elde edilen verilerin normal dağılıma uygunluğu Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiştir. Ölçümle elde edilen veriler; aritmetik ortalama ± standart sapma, ortanca, minimum ve maksimum değerler, sayımla elde edilen veriler % olarak gösterilmiştir. Kategorik değişkenlerin bağımsız gruplarda karşılaştırılmasında Ki-Kare ve Ki-Kare Trend Testi kullanılmıştır. Tüm hipotez testlerinde Tip 1 hata düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 31,9±7,6 (min:18, max:55) idi. Katılımcıların çoğu (% 99,4) evliydi. Gebelik sayıları ortalaması 2,7± 1,3 ve ortanca 2 (1-6)'dir. Katılımcıların çoğunun (%77,9) istenmeyen gebelik öyküsü bulunmazken, %13,13'ünün istenmeyen gebelik sayısı 1'dir. Halen kullanmakta olduğu kontraseptif yöntemi değiştirme nedeni sorgulandığında, katılımcıların çoğu (%37,91)“eşim istemiyor”olarak belirtmiştir. Katılımcıların %13,13'ü kanama yaptığından, %12,84'ü yeni yöntemi daha güvenilir bulduğundan, %10,45'i yan etkileri görüldüğünden ve %8,66'sı da kullanımı zor olduğundan kullandıkları kontraseptif yöntemi değiştirmek istediklerini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The methods used to prevent pregnancy are called“contraceptive methods”. This research was carried out to examine the reasons for changing family planning methods of women who applied to a Mother-Child Health and Family Planning Center with a request of changeover. The research was conducted in Konya Center No.1 Mother Child Health and Family Planning Center between July 2018 and October 2018, after obtaining the permission of the relevant ethics committee and institution. No sampling method was applied. 335 people, whose verbal consents were obtained, participated in the study. As a data collection tool, a questionnaire form which is prepared by scanning litarature consisting of 25 questions about sociodemographic characteristics, obstetric histories, diseases in which they used drugs and habits was used. All data were analyzed in a computer environment using SPSS 22.0 program. The data obtained from the questionnaire form is the variables of this study. All variables are summarized with descriptive statistics. The suitability of the data obtained by the measurement to normal distribution was examined with the Kolmogorov Smirnov test. Data obtained by measurement; arithmetic mean ± standard deviation, median, minimum and maximum values, data obtained by counting are shown as percent. Chi-square test and chi-square trend test were used to compare categorical variables in independent groups. In all hypothesis tests, type 1 error level was taken as 0,05. The average age of the participants was 31,9 ± 7,6 (min: 18, max: 55). Most of the participants (99,4%) were married. The average number of pregnancies is 2,7 ± 1,3 and the median is 2 (1-6). While most of the participants (77,9%) did not have a history of unwanted pregnancy, 13,13% of them had 1 unwanted pregnancy. When the reason for changing the contraceptive method she is currently using is questioned; most of the participants (37,91%) stated“my spouse does not want it”. 13,13% of the participants stated that they wanted to change the contraceptive method they used because they bleed, 12,84% found the new method more reliable, 10,45% had side effects and 8,66% were difficult to use.