7. sınıf rasyonel sayılar konusunun etkinlik temelli öğretim materyalleri ile işlenmesinin öğrencilerin akademik başarıları ve matematik dersine karşı tutumlarına etkisi
The effect of 7th grade rational numbers with activity-based teaching materials on students' academic achievement and attitudes towards mathematics lesson
- Tez No: 655783
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, 7. sınıf rasyonel sayılar konusuna ait kazanımların etkinlik temelli öğretim materyallerin kullanımı ile öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve matematik dersine karşı tutumlarına etkisini incelemektir. Bu araştırmada deneysel desenlerden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel model kullanılmıştır. Araştırma, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Ağrı ilinin Tutak ilçesinde bir devlet okulunun 7. sınıf düzeyindeki 24'ü deney grubu, 22'si kontrol grubu olmak üzere toplam 46 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada yansız atama yoluyla seçilmiş bir deney ve birde kontrol grubu bulunmaktadır. Ön test sonuçlarına göre grupların birbirine denk olduğu teyit edilmiştir. Deney grubundaki öğrencilerle 6 hafta süreyle rasyonel sayılara ilişkin kazanımlar etkinlik temelli öğretim yöntemiyle, kontrol grubundaki öğrencilerle geleneksel öğretim yöntemiyle işlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Matematik Başarı Testi ve Matematik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup, ön test, son test ve kalıcılık testi olarak öğrencilere uygulanmıştır. Araştırmada deney grubu ve kontrol grubu öğrencilerine uygulama öncesinde ve sonrasında tutum ölçeği uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS veri analizi programı ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda deney ve kontrol grubunun son test puan ortalamaları arasında deney grubu lehine artış olsa da istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, hem deney hem de kontrol grubunda öğrenmelerin kalıcı olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre derslerin etkinlik temelli öğretim yöntemiyle işlenmesi öğrencilerin derse karşı motivasyonlarının artmasını sağladığı, öğrencilerin uygulanan etkinliklerle derse daha aktif katıldığı ve hem başarılarında hem de matematik dersine yönelik tutumlarında olumlu yönde artış olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of teaching 7th graderational numbers with activity-based teaching materials on students' academic achievement and attitudes towards mathematics lesson. In this study, a model with pre-test/post-test control group, one of the experimental models, was used. The research was conducted on a total of 46 students, 24 of which were experimental group and 22 in the control group, at the 7th grade of a state school in Ağrı/Tutak in the 2019-2020 academic year. In the study, there is an experimental group and a control group chosen by unbiased assignment. The results of the pretest have shown that the groups are equal in terms of academic success. The subject of rational numbers was taught with the activity-based teaching method with the students in the experimental group for 6 weeks, and the students in the control group with the traditional teaching method. Mathematics Achievement Test and Mathematics Attitude Scale were used as data collection tools in the study. The achievement test was developed by the researcher and applied to the students as a pre-test, post-test and retention test. In the study, an attitude scale was applied to the experimental group and control group students before and after the application. The data obtained were analyzed by SPSS statistical program. After analysing the results of the experimental group and control group, it was detected that the experimental group scored higher in the post test, but overall there were no significance statisctical differences. In addition, permament learning was determined in the experimental group as well as the control group. As a result of the analysis, it is seen that the activity-based teaching method has an important effect on increasing the academic success of the students. According to the results of there search, the teaching of the lessons with the activity-based teaching method increased the motivation of the students towards the lesson, the students participated in the lesson more actively with the activities applied, and it was observed that both their success and the irattitudes towards the mathematics lesson increased positively.