Kültürlerinde üremesi olan sepsisli hastaların yenidoğan sepsisine etki eden parametrelerinin retrospektif analizi
Retrospective analysis of parameters affecting the sepsis of patients with sepsis who have reproduction in their culture
  1. Tez No: 655800
  2. Yazar: İBRAHİM HAKKI SAĞOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde izlenen 2014-2020 yıllar arasında kanıtlanmış sepsis tanısı ile izlenen hastaların; demografik özelliklerinin, risk faktörlerinin, labaratuvar parametrelerinin, etken mikroorganizmaların ve bu mikroorganizmaların tedaviye yanıtlarının ve antibiyotik dirençlerinin retrospektif olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada 1 Ocak 2014 ile 1 Temmuz 2020 tarihleri arasında, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde yatarak takip ve tedavi edilen 7440 hasta retrospektif olarak incelendi. Kanıtlanmış sepsis tanısı alan 241 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların; 129'u (%53,5) kız, 112'si (%46,5) erkek idi, ortalma gestasyonel haftaları EBNS için; 31,05±5,28 hafta, GBNS için; 30,99±5,70 hafta idi, ortalama doğum ağırlıkları; 1592,00±1027,30 gram idi, ortlam yatış süreleri; 36,02±32,24 gün idi. Kanıtlanmış insidansı %3,2 olarak saptandı. Çalışmaya alınan hastaların; %80,5'i(n=194) 1 kez, %14,5'i(n=35) 2 kez, %5'i(n=12) 3 kez sepsis atağı geçirmişlerdi. Çalışmaya dahil edilen hastaların; %51'ine(n=124)) invaziv mekanik ventilator, %24'üne (n=35) noninvazif mekanik ventilator desteği almıştı. Çalışmadaki hastaların; tam enteral beslenmeye geçiş ortlama süreleri EBNS için 11,30±6,55 gün, GBNS için 10,12±6,84 gün idi. Kan kültüründe üretilen en sık etken mikroorganizma %36,5(n=88) ile Klebsiella spp idi. Mortalite oranı EBNS'de %20, GBNS'de %40,7 olarak tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda risk faktörlerinin beslirlenmesi, invazif girişimlerin azaltılması, mekanik ventilatör sürelerinin kısaltılması, tam enteral beslenmeye kısa sürede geçilmesinin; yatak tedavi alan hastalarda; sepsisin mortalite ve morbiditesini azaltığı ayrıca hastaneye yatış süresini kısaltığını belirledik.
Özet (Çeviri)
Purpuse: This study aims to investigate epidemiology and etiology, clinical finding, risc factor, and administered treatment and treatment response in newborn infants treated and observed for nosocomial sepsis diagnosis in neonatal care unit of Van City Dursun Odabaş health center. Material and Method: 7440 patients who were followed up and treated in Neonatal Intensive Care Unit of Pediatric Clinic of Van City Dursun Odabaş Health center for 7 years years period between January 1, 2014 and jully 1, 2020 were evaluated retrospectively in this study. 241 patients with culture-proven nosocomial sepsis were included in the study Findings: 129 of the patients (53.5%) were girls, 112 (46.5%) were boys; The mean weeks of gestation were 31.05 ± 5.28 weeks for EBNS 30.99 ± 5.70 for GBNS; birth weights average 1592.00 ± 1027.30 grams; The average length of stay was 36.02 ± 32.24 days. The incidence of nosocomial sepsis was found to be 3.2%. 80.5% (n = 194) of the patients had sepsis attack once, 14.5% (n = 35) 2 times, 5% (n = 12) 3 times. In 51% of the patients (n = 124)), invasive mechanical ventilator; On average, 24% (n = 35) received non-invasive mechanical ventilator supportKlebsiella spp was the most frequently grown microorganism in blood cultures with 36.5% (n = 88). Mortality rate was 20% in EBNS 2 and 40.7% in GBNS Result: Detected agent microorganisms and risk factors should be taken into consideration to take precautions for nosocomial sepsis cases; moreover, it is founded that both hospitalization duration and mortality rate can be reduced by active surveillance studies by following the prevention methods.