Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tıbbi atık yönetimi ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği farkındalıklarının belirlenmesi
The determination of occupational health and safety awareness in Adana City Education and Research Hospital
  1. Tez No: 655811
  2. Yazar: GÖKHAN BOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN ŞENKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Çevre Mühendisliği, Hospitals, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, Adana Şehir Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanlarının tıbbi atık, iş güvenliği ile alakalı bilgi, tutum ve algılarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Sağlık çalışanlarının tıbbi atık, iş güvenliği ile alakalı bilgi, tutum ve algılarını değerlendirmek için anket formu kullanılmıştır. Anket formunda demografik özellikleri içeren ilk 6 soru, bilgi, tutum ve algılarının değerlendirildiği 39 soru ve olası olumsuzlukların giderilmesi için gereklilikleri de son 2 soru belirlemektedir. Veriler SPSS paket programında analiz edilmiştir. Sonuç olarak; çalışmamızda tıbbi atık yönetimi ile ilgili bilgiler verilmiş ve katılımcıların 'doğru, yanlış, bilmiyorum' şeklinde belirtilen ifadelerin bilinme durumlarında problemler olduğu görülmektedir. Atık yönetiminde görülen eksikliklerin giderilmesi, meydana gelen iş kazaları kaldırılması veya kabul edilebilir seviyeye indirilmesinde tüm sektör çalışanlarına multidisipliner iş birliği çerçevesinde gerekli eğitimler periyodik olarak tekrarlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the knowledge, attitudes and perceptions of Adana City Training and Research Hospital employees about medical waste and work safety. In the questionnaire, the first 6 questions include demographic characteristics, next 39 questions evaluate knowledge, attitudes and perceptions, and the last 2 questions determine the requirements to eliminate possible negativities. The data were analyzed by Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) package program. As a result; in our study, information about medical waste management has been given and it was seen that expressions of the participants as“true, false, do not know”could not be attained.The necessary trainings within the framework of multidisciplinary cooperation should be repeated periodically for all sector employees in eliminating the deficiencies in waste management, eliminating occupational accidents or reducing them to an acceptable level.