Exploring technology integration in a kindergarten setting through the prism of systems thinking: A phenomenological study
Anaokulu ortamında teknoloji entegrasyonunun düşünme sistemleri prizması bakımından incelenmesi: Fenomenolojik araştırma
  1. Tez No: 655849
  2. Yazar: ELINA BOICHUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGUN SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın asıl amacı anaokulu ortamlarında teknoloji entegrasyon sürecini incelemektir. Bu çalışma süreci kolaylaştıran ve teknoloji entegrasyonunun başarılı bir şekilde gerçekleşmesi engelleyen etkenleri, kişileri ve sistem düşüncesi teorisi kapsamında birbirleriyle olan ilişkileri anlamaya çalışmaktadır. Fenomenolojik (olgubilimsel) yaklaşım ile derinlemesine görüşme ve sınıf gözlemlerinin beraber uygulanmaları, anaokulu ortamlarında teknoloji entegrasyonunun nasıl yapıldığının anlaşılmasını sağlamıştır. Araştırmanın sonuçları teknoloji entegrasyon sürecindeki temel kaynakları tanımlamıştır. Ayrıca bu kaynakların nedensel geribildirim döngüsünde bir araya gelmesi sağlanarak bu döngüdeki unsurların ve etkilerin temelini oluşturan etkileşimlerin oluşmasına olanak sağlanmıştır - katılımcıların tecrübe ettiği, süreci kolaylaştıran unsurlar ve zorluklar göz önünde bulundurularak.
Özet (Çeviri)
The primary goal of this research is to explore the process of technology integration in a kindergarten setting, including the core enablers of the process, barriers on the way of its successful implementation, and people involved and the interactions between them through the prism of systems thinking theory. The application of the phenomenological research method through the combination of the in-depth interviews and classroom observations provides a detailed understanding of the technology integration processes happening in a kindergarten setting. The results of the study identified the main resources involved in the technology integration process and enabled to combine them into a system showing the causal feedback loop interactions between the elements, the effects, and the core aspects of these interactions, including the enablers and difficulties as experienced by the participants.