Uçak bakım işletmelerinde çalışan memnuniyeti ve bir uygulama
Employee satisfaction in aircraft businesses and an application
- Tez No: 655863
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÇENGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Son yıllarda çok büyük bir ivme ile gelişen ve ciddi bir istihdam alanı oluşturan havacılık sektörünün kilit faktörü insandır. Uçakların gerek hizmet amacıyla kullanılması aşamasında, gerek bakımlarının yapılması aşamasında çalışan personelin operasyona, operasyonun performansına ve iyileştirme sürecine katkısı tüm ilgili otoritelerce kabul edilmektedir. Havacılıkla uğraşan bir kişinin hangi görev tanımına sahip olursa olsun tekrarlı şekilde maruz kaldığı söz“havacılık kurallarının kanla yazıldığı”dır. O yüzdendir ki bu denli yüksek önem seviyesine sahip olan havacılık endüstrisinde, bu kuralları uygulayan ve olabildiğince titiz bir çalışma prensibine sahip olması beklenen çalışanların memnuniyet seviyeleri, işe ve işletmelerine karşı olan tutumları, iç huzur ve tatminkarlığı üzerine eğilinmesi gereken elzem bir konudur. Bu bağlamda, çalışan memnuniyetinin kritik öneme sahip olduğu uçak bakım işletmelerinde bir örnekle bu konu ele alınacaktır. Bu araştırmanın amacı; uçak bakım işletmelerinde çalışanların memnuniyetini çeşitli parametreler ile ölçeklendirilerek işletme yapısındaki önemini ve muhteviyatını ortaya çıkarmak, işletme yapısı ile ilişkilendirmektir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde havacılık ve havacılığa yönelik unsurlar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde memnuniyet kavramı ve memnuniyete etki eden unsurlar çeşitli boyutları ile incelenerek detaylandırılmıştır. Üçüncü bölümde ise çalışanların memnuniyetini işletme yapısı ile ilişkilendirerek anket yapılmış ve toplanan veriler spss üzerinden analiz edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise ortaya çıkan araştırma sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The key factor of the aviation industry, which has been developing with great momentum in recent years and creating a serious employment area, is human. Contribution of the personnel working in the phase of using the aircraft for service purposes and maintenance, to the operation, performance of the operation and the improvement process is accepted by all relevant authorities. The word that a person dealing with aviation is exposed repeatedly, regardless of the job description, is“aviation rules are written in blood”. That is why in the aviation industry, which has such a high level of importance, it is an essential issue to focus on the satisfaction levels, attitudes towards work and businesses, inner peace and satisfaction of the employees who follow these rules and are expected to have a meticulous working principle. In this context, this issue will be discussed with an example in aircraft maintenance enterprises where employee satisfaction is critical. The purpose of this research; To scale the satisfaction of employees in aircraft maintenance companies with various parameters, to reveal its importance and content in the business structure and to associate it with the business structure. This study consists of three parts. In the first part, information about aviation and aviation elements is given. In the second part, the concept of satisfaction and the factors affecting satisfaction are examined and detailed with various dimensions. In the third part, a questionnaire was made by associating the satisfaction of the employees with the business structure and the collected data were analyzed via spss. In the fourth and last chapter, the results of the research have been evaluated.