İsmail Şıhlı'nın Deli Kür romanı üzerine bir inceleme
An examination on İsmail Şıhlı's novel: Deli Kür
  1. Tez No: 655862
  2. Yazar: MURAT ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
İsmail Şıhlı, 20. yüzyıl Azerbaycan edebiyatının en önemli şahsiyetlerinden biridir. Sanat yaşamı boyunca roman, hikâye, masal, povest ve efsane gibi edebi türlerde eserler vermiş, Azerbaycan nesrine önemli katkılarda bulunmuştur. Deli Kür, İsmail Şıhlı'nın başyapıtı olduğu kadar çağdaş Azerbaycan edebiyatının da en önemli eserlerinden biridir. Eserin dili sade ve akıcıdır. Deli Kür, yakın tarihi anlatan, içeriğinde milli ve kültürel ögelerin olduğu bir romandır. Bu çalışmanın amacı Deli Kür romanını kurgusal ve teknik yapıları bakımından incelemektir. Çalışmamız, giriş, dört bölüm, sonuç ve dizinden oluşmaktadır. Giriş Bölümünde, İsmail Şıhlı'nın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verildi. Birinci ve ikinci bölümlerde çalışmamızda kullanılan inceleme metodu ele alındı. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde romanın kurgusal ve teknik yapısı incelendi. Sonuç bölümünde, çalışmamızda ulaştığımız sonuçlar hakkında açıklamalarda bulunuldu. Dizin bölümü, özel isimler, yer isimleri, eser isimleri ve romanda ismi geçen kişi ve yer adlarından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
İsmail Şıhlı is one of the most important personalities of twentieth century Azerbajan literature. Throughout his artistic life, produced literary genres such as novels, stories, fairy tales and legends and made important contributions to Azerbaijan prose.“Deli Kür”is one of the most important works of contemporary, Azerbaijani literature as well as İsmail Şıhlı's masterpiece. The language of the work is planin and fluent.“Deli Kür”is a novel with national and cultural elements that describe the recent history. The aim of this study is to examine the Deli Kür novel in terms of its fictional and technical structures. Our study consists of introduction, four sections, conclusion and index. In the introduction part, information about the life and literary personality of İsmai Şıhlı was given. In the first and second sections the examination method used in our study was discussed. In the third and fourth sections, the fictional and technical structure of the novel was examined. In the conclusion part, we made explanations about the results we achieved in our study. The index section consists of proper names, place names, work names, and the person and place names mentioned in the novel.