Elektronik ticaret sitesi özelliklerinin tüketici satın alma davranışı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effects of e-commercial websites on consumer buying behaviors
  1. Tez No: 655864
  2. Yazar: FATİH DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. BARIŞ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ağ teknolojilerinin büyük bir hızla gelişmesi sonucunda kaçınılmaz olarak ticari faaliyetlerde bu sürece dahil olmuştur. İnternet teknolojilerinin sağladığı pek çok avantaj ile birlikte tüketiciler için elektronik ortamda alışveriş sıradanlaşmaya başlayan bir kavram haline gelmektedir. Pazarlamanın başlıca ilgi odağı olan tüketicilere ait davranışların şirketler ve pazarlama kadroları tarafından biliniyor ve öngörülebiliyor olması çok önemlidir. Tüketici sadakati günümüzün yüksek rekabet ortamında hayatta kalmakla eşdeğer bir önem arz etmektedir. Tüketici davranışlarını önceden öngörebilmiş, bu davranışlara uygun web sayfalarını kurgulamış olan işletmelerin başarısının diğerlerine kıyasla çok daha yüksek olacağı kesindir. Bu çalışmada öncelikle elektronik ticaret sitesi özelliklerinin tüketici satın alma davranışı üzerine olan etkisinin değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla literatür taraması sonrasında 18 yaş üzeri ve e-ticaret sitelerinden alışveriş yapan 384 bireylerle anket yöntemiyle çalışma yürütülmüş ve bu çalışmaya ait bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid development of network technologies, it has inevitably been involved in commercial activities. With many advantages provided by internet technologies, electronic shopping for consumers has become an ordinary concept. It is very important that the behaviors of consumers, which are the main focus of marketing, are known and predictable by companies and their marketing staff. Consumer loyalty is equivalent to surviving in today's high competitive environment. It is certain that the success of businesses that have been able to predict consumer behavior and have built web pages suitable for these behaviors will be much higher than others. In this study, firstly it is aimed to evaluate the effect of electronic commerce site features on consumer purchasing behavior. For this purpose, after the literature review, 384 individuals over the age of 18 and shopping from e-commerce sites were surveyed and the findings of this study were included.