Bilim ve sanat merkezleri öğretmenlerinin öz yeterlik, özerklik ve örgütsel yaratıcılık algıları arasındaki ilişki
The relationship between self-efficacy, autonomy and organizational creativity perceptions of science and art center teachers
  1. Tez No: 655891
  2. Yazar: OKTAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın amacı, BİLSEM öğretmenlerinin özerklik algıları ve öz yeterlik inançlarının örgütsel yaratıcılık algısına etkisini incelemektir. Bununla birlikte cinsiyet, kıdem ve öğrenim durumları değişkenlerine göre örgütsel yaratıcılık algılarının farklılaşıp farklılaşmadığı da test edilmiştir. Araştırmaya farklı branşlardan toplam 593 BİLSEM öğretmeni katılmıştır. Araştırmanın verileri“Öğretmen Özerkliği Ölçeği”,“Öğretmen Öz yeterlik Ölçeği”ve“Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, BİLSEM öğretmenlerinin örgütsel yaratıcılıklarının yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin yüksek öz yeterlik düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin yüksek özerklik düzeyine sahip olduğu tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin örgütsel yaratıcılık algıları ile özerklik algıları arasında istatiksel açıdan pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. BİLSEM öğretmenlerinin örgütsel yaratıcılık algıları ile öz yeterlik inançları arasında istatiksel açıdan pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. BİLSEM öğretmenlerinin bireysel yaratıcılıklarının %50'sinin öğretmen özerkliği ile açıklandığı tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin algılanan yönetsel yaratıcılıklarının %29'unun öğretmen özerkliği ile açıklandığı tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin algılanan toplumsal yaratıcılıklarının %15'inin öğretmen özerkliği ile açıklandığı tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin algılanan bireysel yaratıcılıklarının %35'inin öğretmen öz yeterliği ile açıklandığı tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin algılanan yönetsel yaratıcılıklarının %3,4'ünün öğretmen öz yeterliği ile açıklandığı tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin algılanan toplumsal yaratıcılıklarının %3,4'ünün öğretmen öz yeterliği ile açıklandığı tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin cinsiyet değişkenine göre örgütsel yaratıcılık algı düzeylerinin anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. BİLSEM öğretmenlerinin öğrenim durumlarına göre örgütsel yaratıcılık algı düzeylerinin anlamlı bir biçimde farklılaşmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Örgütsel yaratıcılığın alt boyutlarında ise doktora öğrenim düzeyine sahip öğretmenlerin algı düzeylerinin lisans öğrenim düzeyine sahip öğretmenlerden anlamlı düzeyde yüksek olduğu tespit edilmiştir. BİLSEM öğretmenlerinin mesleki kıdem değişkenine göre örgütsel yaratıcılık ve örgütsel yaratıcılığın alt boyutları olan bireysel yaratıcılık, yönetsel yaratıcılık ve toplumsal yaratıcılık algı düzeylerinde anlamlı düzeyde farklılaşmanın olmadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda bulgulara dayalı olarak uygulayıcı ve araştırmacılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of self-efficacy beliefs and self-efficacy beliefs of BİLSEM teachers on organizational creativity perception. In addition, it has been tested whether organizational creativity perceptions differ according to gender, seniority and educational status. 593 BİLSEM teachers from different branches participated in the study. The data of the study were collected using“Teacher Autonomy Scale”,“Teacher Self-Efficacy Scale”and“Organizational Creativity Scale”. According to the results obtained from the research, it has been determined that the organizational creativity of BİLSEM teachers is sufficient. It has been determined that BİLSEM teachers have high self-efficacy level. It has been determined that BİLSEM teachers have a high level of autonomy. A statistically significant positive relationship was found between the perceptions of organizational creativity and autonomy of BİLSEM teachers. A statistically significant positive relationship was found between the perceptions of organizational creativity and self-efficacy beliefs of BİLSEM teachers. It has been determined that 50% of BİLSEM teachers' individual creativity is explained by teacher autonomy. It has been determined that 29% of the perceived managerial creativity of BİLSEM teachers is explained by teacher autonomy. It has been determined that 15% of the perceived social creativity of BİLSEM teachers is explained by teacher autonomy. It has been determined that 35% of the perceived individual creativity of BİLSEM teachers is explained by teacher self-efficacy. It has been determined that 3.4% of BİLSEM teachers' perceived managerial creativity is explained by teacher self-efficacy. It has been determined that 3.4% of the perceived social creativity of BİLSEM teachers is explained by teacher self-efficacy. It was concluded that the perception levels of organizational creativity perceptions of BİLSEM teachers did not differ significantly. It was concluded that the perception levels of organizational creativity perceptions do not differ significantly according to the educational status of BİLSEM teachers. In the sub-dimensions of organizational creativity, it was found that the perception levels of teachers with doctorate education level were significantly higher than that of teachers with undergraduate education. According to the professional seniority variable of BİLSEM teachers, it has been determined that there is no significant difference in the levels of organizational creativity and perception of individual creativity, managerial creativity and social creativity, which are the sub-dimensions of organizational creativity. As a result of the research, some suggestions were made to practitioners and researchers based on the findings.