Entelektüel sermayenin örgütsel yenilikçilik üzerine etkisinde değişime direncin düzenleyici rolü
The regulatory role of resistance to the impact of intellectual capital on organizational innovation
- Tez No: 655890
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKAN YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı, entelektüel sermayenin örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisini incelemek, değişime karşı gösterilen direncin bu etki üzerindeki düzenleyici rolünün olup olmadığını açıklamaktır. Araştırmada, entelektüel sermaye ile örgütsel yenilikçi tutumlar arasındaki ilişki ve bu ilişkide değişime gösterilen direncin değişimi nasıl etkilediği ve ne sonuçlar doğurduğu incelenmiştir. Ayrıca örgütsel yenilikçi tavırların işletmeler açısından önemi üzerinde durularak, bu tavrın başarılı olarak uygulanabilmesi ve korunabilmesi için hangi alanlarda nasıl sorunların çıktığı araştırılarak çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Örgütsel yenilikçi tavrın getirdiği doğal değişim sürecinde hangi zorluklarla karşılaşılabildiği, bu zorlukların hangi sebeplerden kaynaklandığı ve bu zorlukları aşmak için hangi yolların kullanılması gerektiği üzerinde durulmuştur. Araştırma verileri, farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerden, farklı iş pozisyonlarında bulunan ve farklı eğitim seviyelerindeki 333 kişi ile yapılan anketlerin analizinden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılardan veri toplanmasında ve anket yönteminden yararlanılmıştır. Veri toplama araçları olarak Demografik Bilgi Formu, Entelektüel Sermaye ölçeği ve bunun alt boyutları olan insan sermayesi, müşteri sermayesi ve yapısal sermaye ölçekleri, Değişime Direnç Ölçeği ve Örgütsel Yenilikçilik Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi IBM SPSS Statistics 25 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Araştırma bulgularına göre, entelektüel sermayenin örgütsel yenilikçilik üzerindeki etkisinde değişime direncin etkin rol oynadığı, değişime direnç kavramının örgütlerdeki yenilikçi tutumların başarısında doğrudan etki sahibi olduğu saptanmıştır. Sosyal ve profesyonel destek faktörleri incelendiğinde ise yönetici desteğinin ve örgüt üyelerinin değişim sürecine katılımlarının arttırılmasının örgütsel yenilikçilik üzerindeki önemli düzenleyici faktörlerden olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına göre yönetim, iş dünyası ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effect of intellectual capital on organizational innovation, to explain whether the resistance to change has a regulatory role on this effect. In the research, the relationship between intellectual capital and organizational innovative attitudes and how the resistance to change in this relationship affects the change and what sort results came out of it has been examined . In addition, by focusing on the importance of organizational innovative attitudes for businesses, solutions were tried to be developed by researching how and in which areas the problems arise in order for this attitude to be successfully implemented and maintained. It was focused on what difficulties can be encountered in the natural change process brought about by the organizational innovative attitude, for what reasons these difficulties arise and what ways should be used to overcome these difficulties. The research data consists of the analysis of surveys conducted with 333 people in different job positions and from different business levels from businesses operating in different sectors. In the research, the data collected from the participants were used by applying a survey method. Demographic Information Form, Intellectual Capital scale and its sub-dimensions, human capital, customer capital and structural capital scales, Change Resistance Scale and Organizational Innovation Scale were used as data collection tools. The analysis and evaluation of the data was done using IBM SPSS Statistics 25 package program. According to the research findings, it was determined that resistance to change plays an effective role in the impact of intellectual capital on organizational innovation, and the concept of resistance to change has a direct impact on the success of innovative attitudes in organizations. When the social and professional support factors are analyzed, it is seen that increasing the executive support and the participation of the organization members in the change process are important regulatory factors on organizational innovation. According to the findings of the research, suggestions were made to the management, business world and researchers.