Valvuler kalp hastalıklarında karotis arterlerde renkli dupleks doppler değişiklikleri
Carotid artery color duplex doppler changes in valvular heart diseases
  1. Tez No: 655892
  2. Yazar: İZZET SELÇUK PARLAK
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HEDİYE SEVİNÇ BOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ekim 2002–Temmuz 2003 tarihleri arasında Renkli Doppler Ünitemizde, kalp kapak hastalığı olan 24 hastaya ve bunlarla yaş uyumu olan 14 kontrol hastasına karotis arter doppler sonografi tetkiki yapıldı. Karotis arter dalga formlarının şekil, hız, upstroke gibi niceliksel ya da niteliksel parametreleri karşılaştırıldı. Kapak hastalarından 11'i (%78) 2. ve 3. derece AY olan toplam 14 hastada (% 58,3), daha çok CCA'larda olmak üzere ikinci sistolik tepe saptanmıştır. Kontrol grubu ve 1. derece AY olan hastalarda diyastolik geri akım saptanmazken, 2. ve 3. derece AY olan 8 hastada (% 33,3) CCA'larda diyastolik geri akım saptanmıştır. 2. ve 3. derece AY olan ve bunlara 2. ve 3. derece MD'nın eşlik ettiği 6 hastada (% 25) multiple sistolik tepe gözlenmiştir. Spektral incelemeler sonucunda hasta grubundaki hızlar (ort. 46,3 cm/sn), kontrol grubundaki hızlardan (ort. 52 cm/sn) daha düşük ölçülmüştür. Akselerasyon zamanları da hasta grubunda (ort. 91 msn), kontrol grubuna göre (ort. 65 msn) daha uzun bulunmuştur. Ayrıca kapak hastalarında dalgalarda yuvarlaklaşma ve küntleşme, diyastol sürelerinde uzama dikkati çekmiştir. Sonuç olarak; herhangi bir nedenle karotis arter doppler incelemesi yapılan bir hastada, anormal dalga paternleriyle karşılaşıldığında, bu paternlerin asemptomatik bir valvuler kapak hastalığı yönünden uyarıcı olarak erken tanıya katkıda bulunabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Carotid artery color Doppler ultrasonography (CDUS) was performed to 24 patients with valvular heart disease and 14 control patients between October 2002 and July 2003. Quantitative or qualitative parameters of carotid artery waveforms such as shape, velocity, and upstroke were compared. Two systolic peak was determined in 14 patients (%58.3) with 2nd and 3rd degree aortic reguritation (AR). No diastolic reverse flow was determined in control group and 1st degree AR patients but it was seen in 8 patients (%33.3) with 2nd and 3rd degree AR in common carotid arteries. Multiple systolic peak was seen in 6 patients (%25) in 2nd and 3rd degree AR combined with 2nd and 3rd degree mitral stenosis (MS). The systolic flow velocity in patient group (mean 46,3 cm/sn) was lower than control group (mean 52 cm/sn). Longer acceleration times, round waveforms, longer diastolic time periods were also determined in patient group. We think that when abnormal carotid artery waveforms are seen on CDUS with any cause, these abnormal patterns can give some help for early diagnosis in point of asymptomatic valvular heart disease.