Teknik ve hukuki yönleriyle akıllı sözleşmeler
Technical and legal aspects of smart contracts
- Tez No: 655899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZGÜR FALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dijital dünyada internetin hızla yaygınlaşması, yeni teknolojilerin kullanımının gündelik işlemlerde dahi vazgeçilmez bir hal almasına sebep olmaktadır. İnternet üzerinden kurulan akıllı sözleşmelerin taraflar arasındaki işlemlerde yaygın olarak kullanılması, blokzincirin farklı kullanım alanlarının tartışılmaya başlanması ile gündeme gelmiş ve sonrasında gündemdeki yerini korumaya devam etmiştir. Blokzincir tabanlı akıllı sözleşmelerin sıklıkla tartışılması, hukuki yönleriyle ilgili soruları da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma kapsamında, bilgisayar kodlarından ibaret olan akıllı sözleşmelere mevcut hukuk kurallarının uygulanması ile nasıl bir hukuki çerçeve çizilebileceği incelenmektedir. Tezimizde teknik ve hukuki yönleriyle akıllı sözleşmeler üç ana başlıkta açıklanmaktadır. Birinci bölümde akıllı sözleşmelerin tanımı, teknik altyapısını oluşturan kavramlar, özellikleri, avantajları ve dezavantajları kapsamında gelişmesinin önündeki engellerden bahsedilmektedir. İkinci bölümde geleneksel sözleşmelerle karşılaştırmalı olarak akıllı sözleşmelerin kuruluşu, geçerliliği, sözleşme hukukunun prensipleri, sözleşmenin yorumu, ifa edilmeme ve sözleşmesel sorumluluk halleri ve sözleşmenin sona erdirilmesi konuları ele alınmıştır. Son bölümde ise, akıllı sözleşmelerin kullanım alanları ve geleceğine değinilmiştir. Tezin sonuç kısmında ise, detaylarıyla incelenen akıllı sözleşmelere ilişkin elde edilen sonuçlardan kısaca bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The rapid spread of the internet in the digital world, leads the use of the new technologies to become indispensable even in everyday transactions. The widespread use of smart contracts concluded on the internet in transactions between the parties came into the agenda with the discussion of different areas of use of blockchain and continued to maintain its place on the agenda. The frequent discussion of blockchain-based smart contracts raised questions about their legal aspects. In the scope of this study, it is examined how to draw a legal framework by implementing existing legal rules to smart contracts that consist of computer codes. In this thesis, technical and legal aspects of smart contracts are explained under three main sections. In the first section, the definition of smart contracts, the terms that forms the technical infrastructure, characteristics of smart contracts, challenges to their development under the advantages and disadvantages are discussed. In the second section, contract conclusion, validity of contract, main principles of contract law, interpretation of contact, non-performance, contractual liability and termination of contract are explained in comparison with traditional contracts. In the last section, practice areas and the future of smart contracts are included. In the conclusion of this thesis, the results examined in detail that has been deduced about smart contracts are briefly mentioned.