Blokzincir tabanlı akıllı sözleşmelerden doğan kanunlar ihtilafı meseleleri
Conflict of laws issues arising from blockchain-based smart contracts
- Tez No: 956743
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM SÜZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Blokzincir teknolojisinin gelişimiyle birlikte ortaya çıkan akıllı sözleşmeler, teknik yapıları ve hukuki sonuçlarıyla günümüz hukuk sistemleri açısından önemli tartışmaları beraberinde getirmiştir. Bu tezde, öncelikle blokzincirin temel ilkeleri ve türleri açıklanarak, akıllı sözleşmelerin tanımı, işleyişi, avantajları ve sınırlılıkları teknik açıdan ele alınmıştır. Akıllı sözleşmelerin geleneksel sözleşmelerden farkı, belirli şartların gerçekleşmesiyle otomatik olarak ifa edilmeleri olup, bu yönleriyle dijital çağda sözleşme hukukunda dönüşüm yaratmaktadır. Tezin devamında, akıllı sözleşmelerin maddi geçerliliği, yorumlanması ve ifa edilmeme durumları gibi konular analiz edilmiş; özellikle sözleşme özgürlüğü, kamu düzeni ve zorunlu kurallar bağlamında uluslararası özel hukukta ortaya çıkan“uygulanacak hukuk”sorunları incelenmiştir. Lex mercatoria, taraf iradesi ve dijital ortamda kurulan sınır aşan sözleşmelerdeki hukuki belirsizlikler çerçevesinde çözüm önerileri sunulmuş, hukuk sistemlerinin bu teknolojik yeniliklere uyum sağlaması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of blockchain technology, smart contracts have emerged, bringing significant discussions regarding their technical structures and legal implications within contemporary legal systems. In this thesis, the fundamental principles and types of blockchain are first explained, followed by a technical examination of the definition, functioning, advantages, and limitations of smart contracts. Unlike traditional contracts, smart contracts are executed automatically when certain conditions are met, representing a transformative shift in contract law in the digital era. In the subsequent sections, issues such as the substantive validity, interpretation, and non-performance of smart contracts are analyzed. Particular attention is given to the“applicable law”problems arising in private international law in the context of contractual freedom, public policy, and mandatory rules. The thesis also offers solutions within the framework of lex mercatoria, party autonomy, and the legal uncertainties of cross-border contracts established in digital environments, emphasizing the necessity for legal systems to adapt to these technological innovations.