The effect of lead-in activities on the listening and speaking anxiety in EFL classrooms: The Turkish case
İngilizce hazırlık programlarında görev alan okutmanların dil ölçme ve değerlendirme bilgilerinin araştırılması
- Tez No: 655900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİSA MEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, ısınma aktivitelerinin Türkiye'de bir vakıf üniversitesi öğrencilerinin dinleme ve konuşma kaygılarına olan etkisini araştırmaktır. Bu çalışma aynı zamanda ısınma aktivitelerinin öğrencilerin dinleme ve konuşma performanslarına olan etkisini ve hem öğretmenlerin hem de okutmanların bu konudaki görüşlerini öğrenmeyi hedefliyor. Öğrencilerin kaygı seviyesini ölçmek için Yabancı Dil Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Yabancı Dil Dinleme Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Buna ek olarak, öğrencilerin performanslarındaki değişimi görmek adına, öğrencilere çalışmadan önce ve sonra dinleme ve konuşma testi uygulanmıştır. Son olarak, öğrenciler ve öğretmenlerin görüşlerini öğrenmek için öğrencilerle röportajlar gerçekleştirilmiş, öğretmen günlükleri tutulmuştur. Çalışmanın sonucunda, öğrencilerin kaygı seviyesinde azalma, konuşma ve dinleme performansında ise artış görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to investigate potential effects of lead-in activities on English as a Foreign Language (EFL) learners' listening and speaking anxiety level in language preparatory program of a non-profit university in Istanbul, Turkey. The study also aims to find out the effects of lead-in activities on students' speaking and listening performance. To measure the speaking and listening anxiety level, Foreign Language Speaking Anxiety Scale (FLSAS) and Foreign Language Listening Anxiety Scale (FLLAS) was administered to 43 EFL students. Secondly, pre-and post-tests were given to the participants to examine their listening and speaking performance. In addition, individual interviews with students were conducted to find out perceptions of students on listening and speaking anxiety. Finally, researcher teacher's journal was written. The findings of the study revealed that use of lead in activities, small group discussions, reduced students' speaking and listening anxiety level. There was also an increase in the listening and speaking performance of the students. The gathered results suggested that use of lead-in activities caused an increase in students' listening and speaking performance.