Michael Chekhov Oyunculuk Tekniği'nin öğretileri üstüne bir inceleme
A research about the doctrines of Michael Chekhov Technique
  1. Tez No: 655905
  2. Yazar: ÖZGE EGÜL
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde Michael Chekhov'un çocukluk dönemi, sanat anlayışının gelişim süreci, tekniğin oluşumu, iham aldığı kişiler ve tekniğinde kullandığı ilke, araç ve kavramlar incelenmiştir. Çalışmanın amacı oyunculara Michael Chekhov Tekniği ile karaktere yaklaşımlarında farklı bir bakış açısı sunmanın yanı sıra teknik üzerine Türkçe bir kaynak oluşturmaktır. Bu tez hazırlanırken İngilizce kitap, Michael Chekhov Tekniği ile ilgili yazılan tezlerden yararlanılmıştır. Ek olarak alınan eğitimler doğrultusunda elde edilen bilgilerden yola çıkılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the childhood period of Michael Chekhov, the development of this sense of art, the formation of the technique he ispired and the principles, tools and concepts he used in his technique were examined. The aim of the study isto provide players a different perspective on thier approach to the character through the techinique of Michael Chekhov, as well as to create a Turkish resource on the technique. While preparing this thesis, English books and previously written theses on Michael Chekhov technique were used. In addition, it is based on the information obtained in line with training recelved.