Mıchael Chekhov (Oyunculuk) tekniği'nin psikosentez teknikleriyle karşılıklı değerlendirilerek psikofiziksel anlayışının (Temellendirmelerinin) etkililiğinin disiplinlerarası (İnterdisipliner) incelemesi
Interdisciplinary analysis of the effectiveness of psychophysical understanding (Foundations) of Michael Chekhov (Acting) technique by mutually evaluating with psychosynthesis techniques
  1. Tez No: 857732
  2. Yazar: ÖZGÜR YETKİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. NAZIM UĞUR ÖZÜAYDIN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 397
Özet
Bu tez çalışması, Michael Chekhov oyunculuk tekniği kavram ve egzersizlerini, psikosentez terapi tekniği zemininde değerlendirmektedir. Tezin ilk bölümünde, aynı gerçeklik algısı kökeninden, biri oyunculuk biri psikolojik terapi tekniğine evrilmiş bu uygulamaların ortaklaşan kavramsallaştırmaları ele alınmıştır. İkinci bölümde, bu yaklaşımların kurguladığı yapısallık ve işlevselliklerinin geçerliliği olup olamayacağı, çeşitli disiplinler perspektifinde değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Chekhov tekniği egzersizlerinin organizmada yaratabileceği değişimler, psikosentez terapi teknikleri açısından, yine farklı disiplinlerin de yardımıyla çözümlenmeye çalışılmıştır. Tüm bu değerlendirmeler sonucunda, tezin amacı, oyunculuk çalışmalarında imgelemin yerini sorgulamaktır. İmgelemin oyunculuğa etkisi sorgulanırken, bir yandan da bir rolü canlandırma sırasında, organizmada meydana gelen değişimler, eldeki veriler ölçüsünde anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda, rol çalışması ve icra sırasındaki hangi durumların bilinç dahlinde, hangi durumların bilinçdışınca yürütüldüğü ortaya konmak istenmiştir. Arzu ve disiplinin psikolojik yapılanması hususunda yardımcı olabilecek istem kavramının ise araştırmada iyi oluş ve oyunculuk becerisi sorgulamasında kaynak oluşturabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates, Michael Chekhov acting technique concepts and exercises on the basis of psychosynthesis therapy technique. In the first part of the thesis, the common interpretations of these uses, which have evolved from the same origin of perception of reality, one to acting and the other to psychological therapy techniques, are discussed. In the second part, wheter the structure and functionalities built by these approaches can be valid evaluated from the perspective of various disciplines. In the third part, it has been tried to resolve that what Chekhov technique exercises can create changes in the organism from the perspective of psychosynthesis therapy by use different disciplines. As a result of all these evaluations, the aim of the thesis is to question the place of imagination on acting. While questioning the effect of imagination on acting, on the other hand, it has been tried to make sense of the changes that occur in the organism during a role play by the available data. In this context, it is aimed to expose which situations are carried out consciously and which situations are unconsciously carried out during role practice and performance. About the structuring psychological unit of desire and dicipline, the helpful term will can be a source in the questioning of to be good and skills of acting.