Thiodan'ın Gambusia affinis (Gyprinidontiformes) ve gammarus pulex (Amphiopoda) üzerindeki toksik etkileri
Toxic effects of thiodan on Gammarus pulex (Amphiopoda) of Gambusia affinis (Cyprinidontiformes)
  1. Tez No: 65590
  2. Yazar: ELİF İPEK CENGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERHAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada Thiodan'ın Gambusia affinis (Pisces:Cyprinidontidae) ve Gammarus pulex (Crustacea:Amphiopoda) üzerindeki akut toksisitesi ve Gambusia affinis'te Thiodan® 'in neden olduğu histopatolojik değişiklikler incelenmiştir. Akut toksisite testlerinde G. pulex örnekleri 0.00 (kontrol), 0.25, 0.50, 0.75, 1.00, 2.00, 3.00, 4.00, 5.00, 7.50, 10.0, 15.0, 20.0, 25.0, 30.0, 35.0, 50.0, 100 ug/L Thiodan® konsantrasyonlarında^ kaplar içerisine alınarak 24, 48, 72 ve 96 saatlik sürelerdeki LC50 değerleri hesaplandı. LC5o değerleri 24 saat için 10.641 ug/L, 48 saat için 8.755 ug/L, 72 saat için 4.544 ug/L ve 96 saat için 3.24 ug/L olarak bulundu. Gambusia affinis örnekleri ise 0.00, 0.50, 1.00, 1.50, 2.00, 2.50, 3.00, 5.00, 10.0, 12.5, 15.0, 17.5, 20.0, 30.0, 50.0, 100 ug/L Thiodan® konsantrasyonlarına maruz bırakılarak LC50 değerleri 24 saat için 14.415 ug/L, 48 saat için 12.077 ug/L, 72 saat için 10.035 ug/L ve 96 saat için 6.1 16 ug/L olarak bulundu. Thiodan'ın neden olduğu histopatolojik değişiklikleri belirlemek amacıyla G. affinis örnekleri 0.00 (kontrol), 1.00, 2.50, 5.00, 10.0 ug/L Thiodan® konsantrasyonlarına maruz bırakıldılar. Bu konsantrasyonlarda değişik sürelerde bekletilen balık örnekleri alınarak disseksiyon yapıldı. Solungaçların epitel hücrelerinde; hipertrofi, desquamasyon, dejenerasyon, hiperplazi, epitel hücre tabakasının ayrılması, barsak dokusunda; ödem, dejenerasyon, nekroz ve karaciğer dokusundaki hücrelerde; dejenerasyon, hipertrofi, sinüzoidlerde genişleme, hemoraji ve kan toplanması gibi histopatolojik değişiklikler gözlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the acute toxicity of Thiodan on Gambusia affinis (Cyprinidontidae: Pisces) and Gammarus pulex (Amphiopoda: Crustacea) have been examined, as well as the histopathological changes in G. affinis caused by Thiodan. In acute toxicity tests, the LC50 values at 24, 48, 72 and 96 hours were investigated for G. pulex samples exposed to Thiodan concentrations of 0.00 (control), 0.25, 0.50, 0.75, 1.00, 2.00, 3.00, 4.00, 5.00, 7.50, 10.0, 15.0, 20.0, 25.0, 30.0, 35.0, 50.0, 100 ug/lt. The 24, 48, 72 and 96 hour LC50 values were determined as 10.641, 8.755, 4.544 and 3.24 ug/lt, respectively. Moreover, LC50 values at 24, 48, 72 and 96 hours were investigated for G. affinis samples exposed to Thiodan concentrations of 0.00 (control), 0.50, 1.00, 1.50, 2.00, 2.50, 3.00, 5.00, 10.0, 12.5, 15.0, 17.5, 20.0, 30.0, 50.0, 100 ug/lt. The 24, 48,,72 and 96 hour LC50 values were determined as 14.415, 12.077, 10.035 and 6.116 ug/lt, respectively. In order to determine the histopathological changes caused by Thiodan, G. affinis was exposed to Thiodan concentrations of 0.00 (control), 1.00, 2.50, 5.00, 10.00 ug/lt. This species was exposed to these concentrations at different time periods and then dissected. The histopathological changes observed in several tissues of G. affinis are as follows; hypertrophy, desquamation, degeneration, hyperplasia and separation of epithelium cell layer in gill epithelium cells; oedema, degeneration and necrosis in gut tissue; degeneration, hypertrophy, sinusoids enlargement, hemorrhage and congestion in liver cells.