Kamu yönetiminde dijital denetim uygulamaları: Sorunlar ve çözüm önerileri
Digital audit practices i̇n public administration: Challenges and proposed solutions
- Tez No: 962033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren, ortak hedeflere ulaşmak için bir araya gelen ve çeşitli etkinliklerde bulunan topluluklarda yönetim ihtiyacı mutlak olmuştur. Günümüzde hayatımızın her alanında karşımıza çıkan kamu yönetimi, bu ihtiyacın en belirgin örneğidir. Kamu yönetimi, basitçe; devletin ve toplumun düzenli bir şekilde işlemesini sağlayan, toplumun ortak gereksinimlerini karşılamak için ürün ve hizmet sunan bir sistem olarak tanımlanabilir. Kamu yönetiminde denetim, devletin vatandaşlara sunduğu hizmetlerin etkin, verimli, yasalara uygun ve şeffaf bir şekilde yürütülmesini sağlamak için hayati bir fonksiyondur. Özel sektördeki denetimin aksine, kamu denetimi yalnızca mali tabloların doğruluğunu değil, aynı zamanda kamu kaynaklarının doğru kullanılıp kullanılmadığını, kamu yararının gözetilip gözetilmediğini ve yolsuzlukların önlenip önlenmediğini de kapsamaktadır. Tıpkı diğer disiplinlerde olduğu gibi, kamu kesiminde denetim alanında da dijital devrim, derin dönüşümleri zorunlu hale getirmekte ve önemli fırsat alanları yaratmaktadır. Denetim metodolojisinin, uygulama yaklaşımlarının ve mesleki standartların yeniden kurgulanmasını gerektiren bu dönüşüm, aynı zamanda denetlenen kuruluşların yönetim ve bilişim sistemlerini, operasyonel süreçlerini ve üretimden iletişime kadar uzanan tüm faaliyet zincirlerini köklü bir biçimde etkileyecektir. Sonuç olarak, denetim faaliyetlerinin geleneksel teknolojiler, yapılar ve süreçler temelinde yürütülmesi ve salt finansal tablolara güvence vermek gibi klasik hedeflerle sınırlı kalması artık sürdürülebilir olmayacaktır. Yeni dijital teknolojilerle daha hızlı, verimli ve kapsamlı bir şekilde icra edilecek denetimlerin kurumlara sağlayacağı katkının yanında, ulusal yönetişim kapasitesinin güçlendirilmesine ve makroekonomik istikrarın tesisine yapacağı etki de önemli ölçüde artış gösterecektir. Bu çalışma, dijital teknolojilerin denetim ekosistemini dönüştürme potansiyelini mevcut literatürün sistematik analizi üzerinden inceleyerek; denetim kurumlarının sürdürülebilir değer üretme mekanizmalarını ve dijital temelli gelecek senaryolarında denetimin üstleneceği stratejik rolü değerlendirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of human history, there has been a need for governance in communities that came together and engaged in various to achieve common goals. Public administration, which appears in every aspect of our lives today, is the most prominent example of this need. Public administration can be simply defined as a system that ensures the orderly functioning of the state and society, and provides goods and services to meet the common needs of community. In public administration, auditing is a vital function to ensure that the services provided by the state to its citizens are carried out effectively, efficiently, in accordance with the law and transparently. Unlike auditing in the private sector, public sector auditing not only involves verifying the accuracy of financial statements, but also includes assessing whether public resources are used appropriately, whether the public interest is being upheld, and whether corruption is being prevented. Just like in other disciplines, the digital revolution in the field of public sector auditing is making profound transformations necessary and creating significant opportunities. This transformation, which requires a redefinition of audit methodology, implementation approaches, and professional standards, will also fundamentally impact the audited organizations' management and information systems, operational processes, and the entire chain of activities ranging from production to communication. As a result, conducting audit activities based on traditional technologies, structures, and processes, and limiting them to classical objectives such as providing assurance solely on financial statements, will no longer be sustainable. In addition to the benefits that audits conducted more quickly, efficiently, and comprehensively with new digital technologies will provide to institutions, their impact on strengthening national governance capacity and establishing macroeconomic stability will also increase significantly. This study aims to examine the transformative potential of digital technologies on the audit ecosystem through a systematic analysis of the existing literature and to evaluate both the sustainable value creation mechanisms of audit institutions and the strategic role that auditing will assume in digitally-driven future scenarios.