The customer satisfaction and its impact in achieving competitive advantage in telecommunications sector: A research on Zain Telecom in Jordan
Telekomünikasyon sektöründe rekabet avantajı elde etmede müşteri memnuniyeti ve etkisi: Ürdün'de Zain Telekom üzerine bir araştırma
- Tez No: 655934
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ MESUT BÜKEÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Ürdün'deki Zain telekom sektöründe rekabet avantajı elde etmek için müşteri memnuniyetinin belirleyicilerini incelemektir. Araştırmanın hedef kitlesi, 540 Zain telekom müşterisi ve Ürdün'deki tüm firmanın temsilcisi olarak alınan 250 müşteriden oluşan bir örneklemdir. İncelenen yanıtlayıcılardan veri toplamak için, basit rastgele örnekleme yöntemi, hedef popülasyondaki her bir müşteriyi garanti altına almak için kullanılmıştır. Araştırma, veri toplamada açıklığa kavuşturan bir genel bakış yapısını benimsemiştir. Ürdün'deki Zain telekom kullanıcılarına yapılandırılmış bir anket dağıtılmıştır. Bir veya daha fazla değişken arasındaki doğrusal ilişkileri kurmak ve bağımlı ve bağımsız değişkenler arasındaki ilişkilerin anlamlılığını test etmek için korelasyon ve çoklu regresyon modelleri kullanılarak istatistiksel analiz yapılmıştır. Veri analizi, çalışma sorularına yanıt almak için tanımlayıcı istatistiklerin, çoklu regresyonun ve Pearson korelasyonlarının hesaplanmasını kolaylaştırmak için Sosyal Bilimciler için İstatistiksel Paket (SPSS) sürüm 24 kullanılarak yapılmıştır. Bu araştırmanın bulguları, müşteri memnuniyetinin rekabet avantajı elde etmenin temel belirleyicisi olduğu sonucuna varmaktadır. Bununla birlikte, bu çalışmaları iyileştirmek ve mevcut çalışmanın sınırlamalarını ele almak için sürekli araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu çalışma, performansı yönetmek için Ürdün'deki Zain telekomünikasyonda müşteri memnuniyeti seviyesi ve rekabet avantajı hakkında bir ilk görüş ve anlayış sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was to examine the determinants of customer satisfaction to achieve a competitive advantage in Zain telecom in Jordan. The objective population of the investigation is 540 customers of Zain telecom and a sample of 250 customers taken to be a delegate of the entire firm in Jordan. So as to data collection from the inspected respondents, the simple random sampling method was used to choose the sample to guarantee every single customer in the objective population. The investigation embraced an overview structure that was elucidating in data collection. A structured questionnaire was distributed to Zain telecom users in Jordan. Statistical analysis was done by using correlation and multiple regression models in order to establish the linear relationships between one or more variables and to test the significance of the relationships between the dependent and independent variables. The data analysis was done using Statistical Package for Social Scientists (SPSS) version 24 to facilitate the computation of descriptive statistics, multiple regression, and Pearson correlations to get answers to the study questions. The findings of this research conclude that customer satisfaction is the main determinant to achieve a competitive advantage. However, continuing research is needed to improve these studies and to address the limitations of the present study. This study will provide an initial insight and understanding of customer satisfaction level and competitive advantage in Zain telecom in Jordan to manage the performance.