Bir ilaç fabrikasında yalın üretim sisteminin incelenmesi
Examination of lean production system in a pharmaceutical factory
- Tez No: 825354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez, bir ilaç fabrikasında yalın üretim uygulamalarının etkisini ve potansiyelini incelemektedir. Yalın üretim, tedarik zinciri ve üretim süreçlerinde verimliliği artırmayı, atıkları azaltmayı ve kaliteyi iyileştirmeyi hedefleyen bir yönetim felsefesidir. Araştırmanın yapıldığı ilaç fabrikası, yüksek rekabetin ve karmaşık regülasyonların olduğu bir sektörde faaliyet göstermektedir. Fabrika, sürekli artan taleplerle karşı karşıyadır ve müşteri memnuniyeti ve kalite standartlarını korumak zorundadır. Yalın üretimin uygulanması, fabrikanın bu zorluklarla başa çıkmasına ve operasyonel mükemmelliği elde etmesine yardımcı olabilir. Tez, yalın üretim felsefesini açıklar ve temel prensipleri ile yöntemleri vurgular. Veri toplama süreci anketle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, yalın üretim uygulamalarının fabrikanın performansı üzerindeki etkisini analiz etmek için istatistiksel yöntemler kullanılmıştır. Sonuçlar, yalın üretimin ilaç fabrikasındaki verimliliği artırır, atıkları azaltır ve kaliteyi iyileştirir. Yalın üretimin uygulanmasının, üretim süreçlerinde daha düşük maliyetler, daha hızlı teslim süreleri ve daha az hata ile sonuçlandığı gözlemlenmiştir. Bu tez, yalın üretimin ilaç endüstrisindeki önemini vurgular ve ilaç fabrikaları gibi karmaşık üretim ortamlarında verimlilik ve kalite iyileştirmesi için etkili bir araç olarak kullanılmasını teşvik eder. Yalın üretim felsefesinin doğru şekilde uygulanması, rekabetçi bir avantaj elde etmek için kritik öneme sahiptir ve bu tez, bu hedefe ulaşmak için önemli bir adım olarak yalın üretim yaklaşımını önerir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on a medium-sized pharmaceutical factory located in Ankara, Turkey, which aims to achieve growth and has been working to incorporate lean thinking and lean production practices. The main objective of the study is to understand the extent to which lean production is implemented in the factory and to evaluate the benefits it brings. The pharmaceutical factory where the research is conducted operates in an industry characterized by intense competition and complex regulations. The pharmaceutical factory under investigation operates in a highly competitive and heavily regulated industry. The factory faces continuous increasing demands and must maintain customer satisfaction and quality standards. Implementing lean production can help the factory cope with these challenges and achieve operational excellence. The thesis explains the principles and methods of lean production and emphasizes its core concepts. Data collection is conducted through surveys, and the gathered data is analyzed using statistical methods to assess the impact of lean production practices on the factory's performance. The results increase the efficiency of lean production in the pharmaceutical factory, reduce waste, and improve quality. The implementation of lean production leads to lower production costs, faster delivery times, and fewer errors in production processes. This thesis highlights the importance of lean production in the pharmaceutical industry and encourages its effective use as a powerful tool for enhancing efficiency and quality in complex manufacturing environments such as pharmaceutical factories. Proper implementation of lean production is crucial in gaining a competitive advantage, and this thesis recommends the lean production approach as a significant step towards achieving this goal.