Aristoteles'te demokrasi eleştirisinin politeia bağlamında değerlendirilmesi
Assessment on Aristoteles' criticism of democracy in the context of politeia
  1. Tez No: 655939
  2. Yazar: AHMET DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMMÜHAN KAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Siyasal tarih boyunca bütün devletler ideal ve istikrarlı bir rejim arayışında olmuşlar ve bu arayışları sürekli olarak devam etmiştir. Antik Yunan'ın, siyaset felsefesinin başladığı yer olması, polis gibi özgün bir siyasal yapıyı içerisinde barındırması ve bununla birlikte Sokrates, Platon ve Aristoteles gibi siyasal rejimler üzerine düşünen filozoflar çıkarmış olması, onu son derece değerli bir yere koymaktadır. Bu çalışma, Aristoteles'in politeia adını verdiği rejimin niteliklerinin net bir şekilde ortaya koyulması amacıyla yapılmıştır. Ayrıca politeianın demokrasi ile benzer ve farklı yanları da açık bir şekilde belirtilmiştir. Aristoteles'te uygulanabilir en ideal rejimin ne olduğu sorusuna cevap aranmış, demokrasiye eleştirel bakışı doğrultusunda bir politeia değerlendirmesi yapılmıştır. İlgili konu bağlamında geniş ve kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve kaynaklar ışığında konu analiz edilip yorumlanmıştır. Çalışmanın kaynağı olan Aristoteles, siyasal rejimler üzerine detaylıca düşünmüş, onları tasnif etmiş ve doğru ile yanlış olan rejimleri birbirinden ayırmıştır. Bununla kalmayıp diğer düşünürlerden farklı olarak uygulanabilir olan en ideal rejim üzerine de düşünmüş ve bu rejimi politeia olarak adlandırmıştır. Oligarşi ve demokrasi rejimlerinin sentezlenmesiyle oluşan politeia rejimini çoğunluğun yönetimde olduğu bir rejim olarak belirlemiş, bu rejimin ortak yararı sağlayan orta sınıfa mensup kişilerden oluşması gerektiğini söylemiş ve yasaların üstünlüğünü ön planda tutmuştur. Politeia, çoğunluğun yönettiği bir rejim olması yönüyle demokrasiyle benzerlik göstermektedir. Fakat yönetimde yer alabilmek için asgari bir mülkiyet şartının olması, ortak yararın gözetilmesi ve yasaların üstünlüğü gibi nitelikler, politeiayı demokrasiden ayıran başlıca unsurlardır.
Özet (Çeviri)
Throughout the political history, all the states and governments have been consistently in search for an ideal and stable regime. Ancient Greece has always been in an exceptional position since this place is where the political philosophy has begun, containing a unique, political structure such as polis, and being home of great philosophers thinking about political regimes such as Socrates, Plato and Aristoteles. This study is intended to clearly present the characteristics of a regime called politeia by Aristoteles. An answer has been sought to the question what is the most practically ideal regime in Aristoteles, a wide and comprehensive literature review has been performed and, an assessment has been made in the light of available sources. Aristoteles, on whom this study is based, thought in detail about the political regimes and classified them separating right from wrong. On top of that, unlike the other philosophers, he thought of the most practically ideal regime and, called this regime politeia. He defined this politeia regime, a synthesis of oligarchy and democracy, as a regime, in which the majority is in control of the management, claiming that this regime should consist of those in the middle class resulting in a common interest and, advocating the supremacy of law. Politeia shares similarity with democracy since it is a regime in which the majority rules. However, politeia varies from democracy since it requires those in the management to have a certain amount of property, looks out for a common interest and, advocates the supremacy of law.