Öğretmenlerin örgütsel değişime hazır olma durumları ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' readiness for organizational change and their perception of organizational happiness
  1. Tez No: 655940
  2. Yazar: ADEM ÖZER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERGÜN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı Eğitim Vizyon 2023 belgesi ile gerçekleşmesi planlanan eğitimde örgütsel değişim için öğretmenlerin hazır olma durumları ve örgütsel mutluluk düzeylerinin incelenmesi, bunun yanı sıra öğretmenlerin değişime hazır olma durumları ile örgütsel mutluluk algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi ve elde edilen bulgular ışığında eğitim yöneticilerine öneriler sunulmasıdır. Çalışma grubu Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde görev yapan 245 öğretmenden oluşturmaktadır. Bu araştırma nicel araştırma yöntemlerinin kullanıldığı bir tarama çalışması olarak tasarlanmıştır. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak“Örgütsel Değişime Hazır Olma Ölçeği”,“Örgütsel Mutluluk Algısı Ölçeği”ve demografik bilgilerin tespitine yönelik anket kullanılmıştır. Örgütsel değişime hazır olma ölçeği ve mutluluk algısı ölçeğinden elde edilen cevapları; cinsiyete, yaşa, eğitim durumuna, branşa, mesleki kıdeme, aynı kurumda görev yapma süresine, görev yaptıkları öğretim kademesine, hizmet içi eğitim alma durumuna, mesleki veya kişisel gelişim için kursa katılma durumuna, ödül ya da terfi alma durumuna, yöneticilik görevi yapma durumlarına göre ilişkilerini incelemek için parametrik analiz yöntemleri kullanılmıştır. Veri setine ilişkin mod, medyan, aritmetik ortalama ve çarpıklık katsayısı hesaplanarak normal dağılım kontrol edilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeklerin analizi için cinsiyet, hizmet içi eğitim alma, mesleki veya kişisel gelişim kurslarına katılma, ödül ya da terfi alma, yöneticilik görevi yapma değişkenleri ile arasında anlamlı farklılıkların var olup olmadığını belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla parametrik testlerden t-Testi yapılmıştır. Yaş, eğitim durumu, branş, mesleki kıdem, aynı kurumda görev yapma süreleri, görev yaptıkları öğretim kademesi değişkenleri ile arasında anlamlı farklılıkların var olup olmadığını belirlemek ve karşılaştırmak amacıyla ANOVA testi yapılmıştır. Değişkenlerin arasındaki ilişkinin analiz edilebilmesi için ise Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Ölçeklerin toplamları için frekans değeri, yüzdesi, ortalaması ve standart sapma değerleri hesaplanmıştır. Analizlerde SPSS 23.0 programı kullanılmıştır. Türkiye'de öğretmenlerin örgütsel değişime hazır olma ve mutluluk algıları üzerine yapılan bu araştırmanın, ülkemizin eğitim alanındaki en güncel ve kapsamlı yol haritası olarak nitelendirilen Eğitim Vizyon 2023 belgesi ile büyük bir örgütsel değişimin hedeflerini ulaşması noktasında önemli olacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate teachers' readiness for organizational change and their levels of organizational happiness for the organizational change in education planned by the Eğitim Vizyon 2023 (Educational Vision 2023) Document, to explore the relationship between teachers' readiness for change and their perception of organizational happiness, and to provide some recommendations for educational administrators. The research sample comprises 245 teachers working in different regions of Turkey. The research was designed as quantitative research using survey data collection, for which“Readiness Scale for Organizational Change”,“Organizational Happiness Perception Scale”and a questionnaire for the participants' demographical information were used as data collection tools. Parametrical analysis methods were used to analyse the data obtained from the two scales on the criteria of gender, age, educational level, subject area, years of professional experience, years of work in the same institution, the level of the school, participation in in-service training programmes, participation in any training programmes for professional or personal development, reward or promotions, and administrative positions. Mode, median, mean and skewness coefficient were calculated for the data set to see the normal distribution. For the analysis of the scales used in the research, t-Test from parametric tests was used to explore the meaningful relationships and make comparisons between the parameters of gender, in-service training, participation in professional or personal training programmes, rewards or promotions, and educational administrative positions. ANOVA was used to explore the meaningful relationships and make comparisons between the parameters of age, educational level, subject area, years of professional experience, years of work in the same institution, and the level of the school. Pearson correlation coefficient was calculated to analyse the relationships between the parameters. Frequency value, percentage, mean and standard deviation values were calculated for the total of the scales. SPSS 23.0 software was used for the analyses. The present study done on the teachers' readiness for organizational change and their perception of happiness provides contribution to the work for the organizational change as targeted by the Educational Vision 2023 Document, considered to be the most up-to-date and comprehensive road map in Turkey's educational policies.