A comparative study on EFL teachers' perceptions of and activities in professional development: The cases of Turkey, Germany and Spain
İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim konusundaki algıları ve faaliyetleri üzerine karşılaştırmalı bir çalışma: Türkiye, Almanya ve İspanya örnekleri
  1. Tez No: 655942
  2. Yazar: ZEYNEP YÜCEDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hızla değişen bir dünyada, öğretmenlerin mesleki gelişimi hükümetlerin odak noktası haline gelmiştir, çünkü öğretmenler öğrencilerin başarılarını ve genel eğitim kalitesini artırmak için eğitim ortamlarının temel noktası olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, İngilizce öğretmenlerinin kendilerini küreselleşmiş dünyanın gelişmeleri ve öğrencilerin artan ihtiyaçları doğrultusunda yeni teorik ve pedagojik bilgi ile donatmaları gerekmektedir. Bu çalışma, Türk, Alman ve İspanyol ingilizce öğretmenlerinin mesleki gelişim konusundaki algılarını ve faaliyetlerini görüşme yaparak karşılaştırmayı ve araştırmayı amaçlamaktadır. Bu nitel araştırmanın katılımcıları Türkiye, Almanya ve İspanya'nın başkentlerinde çalışan 45 ingilizce öğretmenleridir. Çalışmanın uygulanması yaklaşık 5 ay sürmüştür. Veriler yapılandırılmış görüşme yoluyla toplanmış ve nitel olarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulguları, üç ülkeden ingilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimi sürekli bir süreç olarak algıladığını göstermiştir. Ayrıca, üç ülkeden İngilizce öğretmenlerinin katılımında önemli bir fark olmasına rağmen, en çok bahsedilen mesleki gelişim faaliyetleri seminerler, eğitim kursları, konferanslar ve çalıştaylardır. Yani konferans ve atölye çalışmaları sadece Alman ve İspanyol katılımcılar tarafından vurgulanmıştır. Bu çalışma aynı zamanda katılımcılar tarafından vurgulanan en sık ihtiyaç duyulan alanların teknolojinin sınıfa entegrasyonu, sınıf yönetimi ve 21. yüzyıl dil öğretim yaklaşımları olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, çalışmanın bulguları, resmi izin almada güçlüğün, Almanya ve İspanya'daki meslektaşlarının aksine Türk katılımcılar için temel kısıtlama olduğunu göstermiştir. Çalışmada, Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerine Almanya ve İspanya'daki meslektaşları gibi katılacakları mesleki gelişim faaliyetlerine ilişkin özerklik ve seçim hakkı verilmesi ve ayrıca mesleki gelişim faaliyetlerinin içeriklerinin ingilizce öğretmenlerinin mesleki ihtiyaçlarına göre yeniden analiz edilmesi ve yeniden düzenlenmesi gerektiği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In a rapidly changing world, professional development of teachers has become the focal point of the governments as the teachers are considered as the linchpin of educational settings in order to boost the students' achievements and the overall quality of education. Thus, EFL teachers are required to equip themselves with new theoretical and pedagogical knowledge in line with the advancements of the globalized world and students' increasing needs. This study aims to compare and investigate Turkish, German and Spanish EFL teachers' perceptions of and activities in professional development by interviewing. The participants of this qualitative study were 45 EFL teachers working in the capital cities of Turkey, Germany and Spain. The implementation of the study lasted approximately 5 months. The data was gathered through structured interview and analysed qualitatively. The findings of the study demonstrated that EFL teachers from three countries perceived professional development as an ongoing process. Besides, the most oft-mentioned Professional Development activities were seminars, training courses, conferences and workshops although there was a significant difference in the participation of EFL teachers from three countries. Namely, conference and workshops were stressed by only German and Spanish participants. The current study also revealed that the most frequent need areas stressed by the participants were integration of technology into class, classroom management and 21st century language teaching approaches. Furthermore, the findings of the study demonstrated that difficulty in taking official permission was the main restriction for Turkish participants unlike their colleagues from Germany and Spain. The study concluded with suggestions that EFL teachers in Turkey should be given autonomy and choice of selection regarding the professional development activities to attend like their colleagues in Germany and Spain, and also the content of the professional development activities should be reanalyzed and reorganized based on the professional needs of EFL teachers.