A comparative study on the perceptions of EFL instructors and students regarding the characteristics of an effective EFL instructor
Etkili bir İngilizce öğretmeninin özelliklerine dair hazırlık okulu öğretim görevlileri ve öğrencilerinin algılarını karşılaştırmaya yönelik araştırma
- Tez No: 765985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu sıralı açıklayıcı karma yöntem çalışmasının amacı, etkili bir İngilizce öğretmeninin özelliklerine ilişkin öğretim elemanlarının ve öğrencilerin algıları arasındaki farklılıkları araştırmak ve bu özelliklerin son zamanlarda nasıl değiştiğini ortaya çıkarmaktır. Öğretim elemanlarının davranışları, inançları, tutumları ve tercih ettikleri öğretim stilleri öğrenmeyi teşvik etmede hayati bir role sahiptir. Öğretim görevlilerinden veri toplamak için sıralı açıklayıcı karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Katılımcılar, Türkiye'deki devlet ve vakıf üniversitelerinin hazırlık okullarında çalışan 102 İngilizce öğretim görevlisi ve 152 öğrenciden oluşmaktadır. 254 katılımcı, etkili bir EFL eğitmeninin özellikleriyle ilgili çevrimiçi bir anketi yanıtlamıştır. 11 öğretim görevlisi ve 15 öğrenci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Nicel veri analizi, tanımlayıcı istatistikler ve bağımsız örnekler t-testi ile yapılmıştır; nitel veriler tematik analiz yaklaşımına göre manuel olarak analiz edilmiştir. Bulgular, İngilizce öğretim görevlilerinin ve öğrencilerinin etkili bir İngilizce öğretim görevlisinin özelliklerine ilişkin görüşlerini sekiz kategori altında ortaya çıkarmıştır: kişisel özellikler, öğretim görevlisi ve öğrenciler arasındaki ilişki, dil yeterliliği, pedagoji bilgisi, hedef kültür bilgisi, ders dışı etkinlikler, sınıf yönetimi ve idari kurallara uymak
Özet (Çeviri)
The purpose of this sequential explanatory mixed methods study is to investigate the differences between the perceptions of instructors and students about the characteristics of an effective EFL instructor and to find out how these characteristics have changed recently. Behaviors, beliefs, attitudes of the instructors, preferred teaching styles and the actions that they take have a vital role in encouraging the learning. Explanatory-sequential mixed method approach was utilized to collect data from the instructors. The participants included 102 EFL instructors and 152 students working/studying at the preparatory schools of state and foundation universities in Turkey. 254 participants responded to an online questionnaire related to the characteristics of an effective EFL instructor. Follow up semi-structured interviews were conducted with 11 instructors and 15 students. Quantitative data analysis included descriptive statistics and independent samples t-test; the qualitative data was analyzed manually according to the thematic analysis approach. Findings revealed the perceptions of EFL instructors and students related to the characteristics of an effective EFL instructor in terms of personal characteristics, rapport between the instructor and students, language competency, knowledge of pedagogy, knowledge of target culture, extra-curricular activities, classroom management skills and adhering to administrative rules. Although EFL instructors and students agreed on the importance of these characteristics, there are some differences in their perceptions about these characteristics in terms of the ranking and means of the categories.