Determination of heavy metal quantity and quality in imported and local red meat in Northern Iraq (Erbil) region
Kuzey Irak (Erbil) bölgesinde ithal ve yerli kırmızı etlerde ağır metal miktarının ve kalitenin belirlenmesi
- Tez No: 655983
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ABDÜLHEY HAYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kırmızı et, dünyadaki en önemli ve en çok talep gören gıdalardan biridir. Bu çalışma, bazı kimyasal bileşimleri, amino asitleri, yağ asitlerini ve ağır metalleri değerlendirerek Irak'ın yerel ve bazı ithal et örneklerini karşılaştırmıştır. Sonuçlar, Irak etindeki su içeriğinin Paraguay etinden yalnızca önemli ölçüde daha yüksek olduğunu gösterdi. Araştırma ayrıca, Irak yerel etleri ve Moldova, Ukrayna ve Paraguay'dan gelen et örnekleri arasındaki yağ konsantrasyonunun önemli ölçüde daha yüksek olduğunu ortaya koydu. Ayrıca, Irak etindeki protein seviyesi, Moldavya ve Paraguaylı et örneklerinden önemli ölçüde yüksekti. Irak etindeki Kül miktarı, Avustralyalılar hariç tüm et örneklerinden önemli ölçüde farklıydı. Yerel etteki Ph değeri Moldova ve Paraguay örneklerinden önemli ölçüde daha yüksekti. Ek olarak, Arginin ve Histidin et örnekleri arasında anlamlı bir korelasyona sahip değildi. Dahası, Irak etindeki Glisin miktarı, Paraguaylı ve Moldavya örneğinden önemli ölçüde farklıydı. Irak yerel etinde, Avustralya ve Paraguay etinden önemli ölçüde farklı Aspartik konsantrasyonu vardı. Irak yerel eti, Moldova ve Ukrayna et örneklerinden önemli ölçüde daha yüksekti. Irak yerel et numunesi ve diğer et numuneleri arasında palmitoleik, Oleik ve eikosenoik konsantrasyonlarında önemli bir fark yoktu. Linoleik ve linolenik miktarının Irak yerel et ve diğer et örneklerinden önemli ölçüde farklı olmadığını gösterdi. Bununla birlikte, Irak'taki eikosadienoik seviyesi, Maldova ve Ukrayna et örneklerinden önemli ölçüde daha yüksekti. Ayrıca Kuzey Irak'ta (Erbil) üretilen ve Avustralya, Ukrayna, Paraguay, Moldova'dan Kuzey Irak'a ithal edilen beş farklı kırmızı et örneğinde bazı makro, mineral ve iz element konsantrasyonları belirlendi. Elde edilen sonuçlara göre ithal edilen kırmızı et örneklerinde ve Kuzey Irak'ta bulunan element miktarları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Red meat is one of the most important and highly demanded foods in the world. This study compared the Iraqi local and some imported meat samples by evaluating some chemical compositions, amino acids, fatty acids and heavy metals. The results indicated that the water content in the Iraqi meat was only higher significantly from Paraguayan meat. The research also unveiled that there were significant higher in the concentration of fat between Iraqi local meat and meat samples from Moldova, Ukraine and Paraguay. Furthermore, protein level in Iraqi meat was significantly higher than Moldavian and Paraguayan meat samples. The amount of Ash in the Iraqi meat was significantly different from all the meat samples except Australian's. Ph. value in the local meat was significantly higher than Moldova and Paraguay samples. In addition, Arginine and Histidine were not correlated significantly between meat samples. Moreover, the amount of Glycine in Iraqi meat was significantly different from Paraguayan and Moldavian sample. The Iraqi local meat had significantly different concentration of Aspartic from Australian and Paraguayan meat. The Iraqi local meat was higher significantly from Moldavian and Ukrainian meat sample. There were no significant differences in the concentration of palmitoleic, Oleic and eicosenoic between Iraqi local meat sample and other meat samples. It displayed that the amount of linoleic and linolenic were not significantly different than Iraqi local meat and other meat samples. However, the level of eicosadienoic in Iraqi was higher significantly than Moldova and Ukrainian meat samples. Furthermore was determined the concentrations of some macro, mineral and trace elements in five different red meat specimens produced in northern Iraq (Erbil) and imported from Australia, Ukraine, Paraguay, Moldova to northern Iraq. According to the results obtained, the quantities of the elements in the red meat samples imported and Northern Iraq were compared.