Botryococcus sp.'nin karotenoid kompozisyonlarında ışığa bağlı değişimlerin belirlenmesi
Determination of light-depending changes in carotenoid compositions of Botryococcus sp.
- Tez No: 656005
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ TÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, Kapulukaya Baraj Gölü'nden (Kırıkkale) izole edilen mikroalg türü Botrycoccus sp.'nin (Chlorohyta) karotenoid miktar ve kompozisyonundaki ışığa bağlı değişimler incelenmiştir. Her 2 veya 3 günde bir yapılan örneklemelerde klorofil-a ve karotenoid ölçümleri gerçekleştirilmiş, fotosentezde kullanılan ışık dalga boyuna göre oluşan farklılıklar ortaya konulmuştur. Durgunluk fazının sonunda hasat edilen mikroalg örneklerinde karotenoid kompozisyonu HPLC analizi kullanılarak belirlenmiştir. Laboratuvar ortamında kapalı odacıklar içerisinde ışığın davranışını kontrol etmek amacıyla aynalı ve aynasız ortamlar oluşturulmuştur. Aynalı ortamda, kullanılan ışıktaki kayıpların aynasız (kontrol) ortamına göre en aza ineceği öngörülmüştür. Kapalı odacıklarda, beyaz, kırmızı, mavi, yeşil ve UV mor olmak üzere 5 farklı dalga boylarındaki ışığa maruz bırakılan mikroalg kültürlerinin büyümesi optik yoğunluk ölçümleriyle takip edilerek büyüme evreleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, light-dependent changes in the carotenoid amount and composition of the microalgae species Botrycoccus sp. (Chlorohyta) isolated from Kapulukaya Dam Lake (Kırıkkale) were investigated. Chlorophyll-a and carotenoid measurements were carried out in sampling made every 2 or 3 days, and the differences formed according to the light wavelength used in photosynthesis were revealed. The carotenoid composition in the microalgae samples harvested at the end of the stagnation phase was determined using HPLC analysis. In the laboratory environment, mirrored and non-mirrored environments were created in order to control the behavior of light in closed chambers. It is predicted that the losses in the light used in the mirrored environment will be minimized compared to the mirrorless (control) environment. Growth stages of microalgae cultures exposed to light of 5 different wavelengths, namely white, red, blue, green and UV purple in closed chambers, were followed by optical density measurements and growth stages were determined.