Bükümlü ışık ve optik faraday etkisi
Twisted light and optical faraday effect
  1. Tez No: 656007
  2. Yazar: FATMA TAMBAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapısal ışıklar Optik Faraday etkisi, manyetik alan altında manyeto-optik bir malzeme içerisinden geçen ışığın polarizasyonunda meydana gelen değişimdir. Lineer polarize bir ışık, sağ ve sol dairesel polarize iki ışığın birleşimi şeklinde yazılabilir. Manyeto-optik bir malzeme, iki farklı dairesel polarize ışığa farklı tepki verir ve iki farklı kırınım indisi ortaya çıkar. Bu kırınım indisleri farkı optik faraday rotasyon açısını verir. Biz bu çalışmamızda, homojen bir ışık yerine bükümlü ışık kullanılması durumunda ortaya çıkacak yeni fiziği araştıracağız. Çalışmamızda lineer polarize ışık yerine bükümlü ışık tabanlı farklı polarizasyon olasılıklarını da araştıracağız. Ayrıca lineer polarizör filtreler ile gerçekleştirilen optik faraday deneyine bir alternatif olarak, radial polarize optik vorteks merceklerini kullanarak faraday dönüş açısının değişiminin görsel olarak zlenebileceğini de ortaya koyacağız.
Özet (Çeviri)
Optical Faraday rotation indicates the variation of the light polarization in the case of propagation of the light through the magneto-optical material under an external magnetic field. The physics behind of this phenomena can be explained with the fact that a linearly polarized light is a kind of combination of the right-circularly polarized and the left-circularly polarized lights. A magneto-optical material gives different response to different circularly polarized components and two types of refractive indices are produced. The difference between these refractive indices is optical faraday rotation angle. In this work, we investigate the new physics behind the optical faraday effect for the case of twisted light instead of usual homogeneus light. And we also work on the effect of different kind of polarizations based on twisted light on optical faraday. Furthermore, as an alternative to the traditional optical faraday experiment performed by using linear polarizers, we introduce a new experiment by which it is possible directly to observe the change in faraday rotation angle with the aid of optical vortex filters.