Genelleştirilmiş gould-hopper polinomları
Generalized gould-hopper polynomials
- Tez No: 656018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEJLA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar ve lemmalar verilmiştir. Üçüncü bölümde, Gould-Hopper polinomları ve genelleştirilmiş Gould-Hopper polinomları tanıtılmış, genelleştirilmiş Gould-Hopper polinomları için toplam formülleri elde edilmiş ve uygulamalarına yer verilmiştir. Ayrıca, bu polinomun bilinear ve bilateral doğurucu fonksiyonlarını veren teoremler elde edilmiş ve bu teoremlerin uygulamalarına yer verilmiştir. Daha sonra bu polinomların bazı rekürans bağıntıları ve bazı özellikleri elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, genelleştirilmiş Gould-Hopper polinomları ile genelleştirilmiş Lauricella fonksiyonları arasındaki bilateral doğurucu fonksiyon bağıntıları verilmiştir. Son olarak özel durumlar incelenmiştir. Beşinci bölümde, sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, preliminary information and some definitions and lemmas to be used in other chapters are given. In the third chapter, Gould-Hopper polynomials and generalized Gould-Hopper polynomials are introduced, summation formulas for generalized Gould-Hopper polynomials are obtained and their applications are given. In addition, the theorems that give the bilinear and bilateral generating functions of this polynomial are obtained and the applications of these theorems are given. Later, some recurrence relations and some properties of these polynomials are obtained. In the fourth chapter, bilateral generating function relations between generalized Gould-Hopper polynomials and generalized Lauricella functions are given. Finally, special cases are examined. In the fifth chapter, results and suggestions are given.