Appell polinomlarını içeren Sz𝐚́sz-Kantorovich operatörlerinin yaklaşım özellikleri
Approximation properties of Szász-Kantorovich operators involving Appell polynomials
  1. Tez No: 941875
  2. Yazar: FERİDE ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELEK SOFYALIOĞLU AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yaklaşım teorisinde, Korovkin tip teoremler kullanılarak düzgün yakınsaklığın incelenmesi ve yakınsaklık hızının hesaplanması önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezde Szász-Kantorovich operatörlerinin farklı bir genelleştirilmesi incelenmiştir. İlk olarak, Appell 𝑨(𝟐) polinomlarını içeren Szász-Kantorovich operatörleri elde edilmiştir. Yeni oluşturulan bu operatörlerin öncelikle Korovkin teoremini sağladığı gösterilmiştir. Daha sonra bu operatörlerin yaklaşım özellikleri, merkezi momentleri elde edilmiş ve ağırlıklı uzaylar yardımıyla yaklaşım hızı hesaplanmıştır. Son bölümde ise Gould-Hopper polinomlarını içeren Szász-Kantorovich operatörlerinin ve Hermite polinomlarını içeren Szász-Kantorovich operatörlerinin yaklaşım özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In approximation theory, the examination of uniform convergence using Korovkin-type theorems and the calculation of the rate of this convergence hold significant importance. In this thesis, a different generalization of the Szász-Kantorovich operators is studied. Initially, Szász-Kantorovich operators involving Appell 𝑨(𝟐) polynomials have been obtained. It is first shown that the newly constructed operators these the Korovkin theorem. Then, the approximation properties and central moments of this operators are derived, and the rate of approximation is calculated using weighted spaces. In the final section, the approximation properties of Szász-Kantorovich operators containing Gould-Hopper polynomials and Szász- Kantorovich operators containing Hermite polynomials are examined.