The Ottoman Tribal School: Surveillance and the students' lives in the school
Osmanlı Aşiret Mektebi: Denetim ve okuldaki öğrenci hayatı
  1. Tez No: 656017
  2. Yazar: TUTKU AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM KARAÖMERLİOĞLU, PROF. DR. NADİR ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Osmanlı Aşiret Mektebi'ni konu alan bu tez, okuldaki denetim mekaniz-malarını ve öğrenci hayatını ele alıyor. Bu çalışma, II. Abdülhamid ve memurlarının öğrencileri kontrol etmek amacı ile nasıl mekanizmalar kurduğunu gösteriyor. Öğrencileri denetim altına alabilmek için yöneti-ciler tarafından kullanılan stratejiler ve araçlar bu tezin odak nok-talarından birini oluşturuyor. Bu tez ayrıca Osmanlı Aşiret Mektebi'nde nasıl bir öğrenci hayatı olduğunu gösteriyor. Okulda yaşanmış örnek olaylar üzerinden, öğrencilerin yaşamları, sorunları ve okul yönetiminin üzerlerinde kurduğu kontrol mekanizmalarına karşı tepkileri bu tezin bir diğer odak noktasıdır. Bu tezde kullanılan birincil kaynakları Os-manlı Arşiv belgeleri oluşturuyor. Bu tez Osmanlı Aşiret Mektebi'ne an-tropolojik bir yaklaşım geliştirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis, on the Ottoman tribal school, investigates the surveillance and the students' lives in the school. It shows how Abdulhamid II and his officers established mechanisms in order to control the students. The work focuses on which strategies and tools were used by the sultan and his governors to supervise the sons of tribes in the Ottoman tribal school. This thesis also shows how the students' lives were in the school. It considers on the students' experiences, problems, and their reactions against the school administration through sample events. Most of the primary sources used in this work are documents of the Ottoman Archives. This thesis aimed to develop an anthropological perspective to the Ottoman tribal school.