Deferred cesaro ve deferred istatistiksel yakınsak diziler
Deferred cesaro and deferred statistical convergence of sequences
- Tez No: 656063
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH NURAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tez konusunun önemini anlatan ve tarihsel geçmişine değinen genel bir literatür bilgisi verilmiştir. İkinci bölümde, diğer bölümler için temel teşkil eden tanım ve teoremler yer almıştır. Üçüncü bölümde, deferred Cesa ̀ro yakınsaklık ve deferred istatistiksel yakınsaklık tanımları verilerek arasındaki ilişkileri inceleyen teoremler ve ispatlara değinilmiştir. Dördüncü bölümde, deferred hemen hemen yakınsaklık, kuvvetli deferred hemen hemen yakınsaklık ve deferred hemen hemen istatistiksel yakınsaklık tanımlanarak aralarındaki ilişkileri inceleyen teoremler ve ispatlara yer verilmiştir. Beşinci bölümde ise hemen hemen asimptotik istatistiksel denk dizi, deferred hemen hemen asimptotik denklik, asimptotik deferred hemen hemen istatistiksel denklik, kuvvetli r-deferred hemen hemen asimptotik denklik tanımları ve aralarındaki kapsam bağıntılarını veren teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five main chapters. In the first chapter, a general literature information is given about the importance of the thesis subject and its historical background. In the second chapter, definitions and theorems that form the basis for other chapters are included. In the third chapter, it is mentioned that deferred Cesa ̀ro convergence and deferred statistical convergence definitions are given theorems and proofs that examine the relationships between them. In the fourth chapter, it is indicated by determining that deferred almost convergence, strongly deferred almost convergence and deferred almost statistical convergence are defined and theorems and proofs that examine the relations between them. In the fifth chapter, it is provided that, almost asymptotic statistically equivalent sequence, deferred almost asymptotic equivalence, asymptotically deferred almost statistical equivalence, strong r-deferred almost asymptotic equivalence definitions and theorems that give the scope relations between them.