Deferred aritmetik istatistiksel yakınsaklık
Deferred arithmetic statistical convergence
- Tez No: 973611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLIM DENİZ ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, konuya dair literatürde yer alan önceki çalışmalar hakkında genel bir bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise“Temel Tanımlar ve Teoremler”başlığı altında Deferred Cesàro yakınsaklık, Deferred istatistiksel yoğunluk, Deferred istatistiksel yakınsaklık, aritmetik istatistiksel yakınsaklık ve aritmetik istatistiksel süreklilik kavramları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde, tez çalışmamızda elde edilen özgün sonuçlar sunulmuştur. Bu kapsamda, Deferred aritmetik istatistiksel yakınsaklık kavramı tanımlanmış ve temel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, Deferred aritmetik istatistiksel süreklilik kavramı tanımlanarak bu kavrama ilişkin bazı sonuçlara ulaşılmıştır. Dördüncü bölümde ise elde edilen bulgular doğrultusunda alana katkı sağlayacak yeni çalışma önerileri verilmiştir. Beşinci bölümde ise tezde yararlanılan kaynaklar listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first section, general information is given about previous studies in the literature on the subject. In the second part, under the title of“Basic Definitions and Theorems”, the concepts of Deferred Cesàro convergence, Deferred statistical density, Deferred statistical convergence, arithmetic statistical convergence and arithmetic statistical continuity are introduced. In the third chapter, the original results obtained in our thesis are presented. In this context, the concept of Deferred arithmetic statistical convergence is defined and its basic properties are examined. In addition, the concept of Deferred arithmetic statistical continuity was defined and some results related to this concept were reached. In the fourth section, new study suggestions that will contribute to the field are given in line with the findings. In the fifth chapter, the sources used in the thesis are listed.