Bulanık esnek graflar üzerine
On fuzzy soft graphs
  1. Tez No: 656071
  2. Yazar: MİHRİBAN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezin amacı, bulanık esnek graf ve aralık değerli bulanık esnek graf yapılarını vermek, bu yapılara ait temel özellikleri araştırmak ve elde edilen sonuçları ortaya koymaktır. Bu çalışma dört ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, tez konusu ile bağlantılı olan çalışmaları kapsayan bir literatür incelemesi verilmiştir. İkinci bölümde, çalışmamızda faydalandığımız bazı temel tanım ve teoremler ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde, bulanık esnek graf kavramı ele alınmıştır ve bu kavrama ait temel özellikler araştırılmıştır. Ayrıca, bulanık esnek graf yapısı üzerinde birleşim, arakesit, kartezyen çarpım, güçlü çarpım ve bileşke gibi birtakım yeni işlemler tanımlanmıştır ve bazı temel özellikleri araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, aralık değerli bulanık esnek kümelerle graf teori birleştirilmiştir ve aralık değerli bulanık esnek graf kavramı verilmiştir. Ayrıca, aralık değerli bulanık esnek graf yapısı üzerinde birleşim, arakesit, kartezyen çarpım, güçlü çarpım ve bileşke gibi birtakım yeni işlemler tanımlanmıştır ve bazı temel özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to give structures of fuzzy soft graph and interval valued fuzzy soft graph, to investigate the basic properties of these structures and to reveal the results obtained. This study consists of four main sections. In the first chapter, a literature review covering the studies related to the thesis topic has been given. In the second chapter, some basic definitions and theorems that we have used in our study are expressed. In the third chapter, the fuzzy soft graph concept is discussed and the basic properties of this concept are investigated. In addition, some new operations such as combination, intersection, cartesian product, strong product and resultant are defined on the fuzzy soft graph structure and some of their basic properties have been investigated. In the fourth chapter, the graph theory is combined with interval-valued fuzzy soft sets and the concept of interval-valued fuzzy soft graph is given. In addition, some new operations such as combination, intersection, cartesian product, strong product and resultant are defined on the interval-valued fuzzy soft graph structure and some of their basic properties have been investigated.