Bipolar bulanık esnek graflar üzerine bir çalışma
A study on bipolar fuzzy soft graphs
  1. Tez No: 709713
  2. Yazar: BEKİR YÜNKÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIRAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tezin amaçlarından birisi bipolar bulanık esnek graflar üzerinde bazı ikili işlemler vererek, bunlara ait temel özellikleri araştırmak ve elden edilen sonuçları ortaya koymaktır. Bu tezin amaçlarından bir diğeri ise bipolar bulanık esnek grafların çok kriterli karar verme problemleri üzerinde ki uygulamasını araştırmaktır. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çaşlışmamızda temel olan bulanık küme, bipolar bulanık küme, bulanık esnek küme, bipolar bulanık esnek küme, graf, bulanık graf, bipolar bulanık graf ve bulanık esnek graf kavramları ile ilgili tanımlara yer verilmiştir. İkinci bölümde bipolar bulanık esnek graflar üzerinde bir takım işlemler verilerek bunlara ait özellikler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde bipolar bulanık esnek grafların çok kriterli bir karar verme problem üzerindeki uygulaması değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the aims of this thesis is to give some binary operations on bipolar fuzzy soft graphs, to investigate their basic properties and to present the results obtained. Another aim of this thesis is to investigate the application of bipolar fuzzy soft graphs on multicriteria decision making problems. This study consists of three main parts. In the first part, definitions of fuzzy set, bipolar fuzzy set, fuzzy soft set, bipolar fuzzy soft set, graph, fuzzy graph and fuzzy soft graph are given. In the second part, some new operations on bipolar fuzzy soft graphs are given and their properties are investigated. In the third part, the an application of bipolar fuzzy soft graphs in an multicriteria decision making problem are evaluated.