Düzenli hemodiyaliz tedavisi alan hastaların beslenme düzeyleri ve bunu etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Nutritional status of patients undergoing regular hemodialysis treatment and assess the factors that affect the diet conditions
  1. Tez No: 91423
  2. Yazar: FATMA HAMZAÇEBİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nefroloji, Nursing, Nephrology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
126 ÖZET Araştırma düzenli hemodiyaliz tedavisinde olan hastaların besleme durum larını, beslenme bozukluklarına neden olabilecek faktörleri değerlendirmek, beslenme ile ilgili eğitim gereksinimlerini değerlendirmede destek olacak tanılama formatlannı oluşturmak ve konu ile ilgili öneriler geliştirmek amacıyla planlandı. Araştırma kapsamını SSK Nişantaşı Diyaliz Merkezi ve Dispanserinde dü zenli hemodiyaliz tedavisi olan hastalar alınmıştır. Veri toplama aracı olarak bir anket formu, hastaların diyet önerilerini algı lama durumlarını değerlendirmek için beş bölümden oluşan çoktan seçmeli sorular, Parfrey ve arkadaşları tarafından SDBY'Ii hastaların yaşam kalitesini değerlendirmek için özel olarak hazırlanan ölçeğin şikayetler alt bölümü, beslenmeyi izleme formu, aktivite düzeyini belirlemek için Barthell indeksi, çok soyuttu algılanan sosyal destek ölçeği olmak üzere 6 bölümden oluşan görüşme formları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde; yaşam kalitesi ölçeğini alt bölü mü olan şikayetler (semptom) bölümü, Barthell indeksi ve çok soyutlu algılanan sosyal destek ölçeklerinin geçerlik güvenirlik işlemleri kapsamında madde toplam puan katsa yı lan değerlendirilmiş olup, ölçeğin iç tutarlılığı Kuder Richardson 20 alfa korelasyon tekniği ile değerlendirilmiştir. Hastaların kişisel özellikler olan cinsiyet, yaş, medeni durum, meslek du rumları, eğitim düzeyleri ile diyet bilgisi, semptom, aktivite düzeyi, sosyal destek pu anları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Hastaların tedavi düzenine ilişkin olan hemodiyalize başlama zamanı ve hemodiyaliz sıklığı ile diyet bilgisi, semptom, aktivite düzeyi, sosyal destek puanlan a- rasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Kronik böbrek yetmezi ikli hastalarda beslenme ile ilgili eğitim gereksinim lerini değerlendirmede destek olmak üzere, sıvı alımı, potasyum, fosfor, tuz ve protein alımını içeren tanılama formatlarının kullanılması ve bu konularda önemli bilgileri içe ren beslenme programı protokollerinin hazırlanması, hastaların besleme durumlarının belirlenmesinde güvenilir bir yöntem olan sübjektif global değerlendirme yönteminin kullanılması ve düzenli aralıklarla hastaların beslenme izleme kriterlerine ilişkin labo ratuar verileri ve antropometrik veri bilgi formu kullanılarak elde edilen veriler doğrul tusunda hastaların beslenme durumuna ilişkin girişimlerde bulunulması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
127 SUMMARY The purpose of the study is to assess the factors that affect the diet condi tions and dietary dysfunctions of patients undergoing regular haemodialysis treatment, to establish forms of diagnosis to support the assessment of diet related educational re quirements, and to develop suggestions in this respect. Within the scope of the study, patients undergoing regular haemodialysis treatment at SSK Nişantaşı Dialysis Centre and Dispensary were examined. Data collection tools comprised consultation forms with 6 sections as fol lows: a questionnaire, multiple choice questions in five sections for evaluating the pa tients' status of perception of diet recommendations, the complaints sub-section of the scale specifically designed by Parfrey et.al. for evaluating patients with End Stage Renal Diseases (ESRD), a diet monitoring chart, the Barthell index for determining activity level, and multidimensional perceived social support scales. While assessing the compiled data, item based total score coefficients were evaluated under the complaints (symptom) sub-section of the life-quality scale, the Barthell index and the validity-reliability calculations of multi-dimensional perceived social support scales, and the scale's internal consistency was evaluated on the basis of the Kuder Richardson 20 alpha correlation technique. Relationships between individual characteristics of the patients such as sex, age, marital status, profession, education level and their dietary knowledge, symptom, activity level and social support scores were evaluated. Moreover, relationships between the patients' haemodialysis start time and haemodialysis frequency and their dietary knowledge, symptom, activity level and so cial support scores were evaluated. The suggestions are as follows: diagnosis forms with liquid, potassium, phosphorus, salt and protein intake levels should be used in order to support the dietary education requirements of patients suffering from chronic renal failure, diet schedule protocols covering significant information in this area should be prepared, the subjec tive global evaluation method which is reliable for determining patient diet status should be employed, and action should be taken towards improving the patients' dietary status in accordance with laboratory data on regular patient diet monitoring criteria as well as data obtained by using anthropometric work-sheet.