Taze blastokist transferi yapılan tüp bebek sikluslarında erken ve orta luteal dönem kan progesteron seviyelerinin devam eden gebelik oranları üzerine etkisinin araştırılması
A drop-in serum progesterone from day-3 to day-5 of fresh blastocyst transfer, using HCG-trigger and standard luteal support is associated with lower ongoing pregnancy rates
- Tez No: 656088
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Taze embriyo transfer sikluslarında, luteal fazda serum progesteron (P4) düzeylerinde bireyler arasında anlamlı farklılıklar vardır. Taze sikluslarda luteal faz serum P4 düzeylerinin, reprodüktif sonuçlar üzerine etkisini araştıran çalışmalar yetersizdir. Bu çalışmada, taze blastokist transferi yapılan, rhCG tetiklemesi ve standart luteal faz desteği (LFD) kullanan sikluslarda, erken/orta luteal faz P4 düzeylerinin devam eden gebelik oranlarına etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan 126 hasta prospektif olarak dahil edildi. Ovaryan stimülasyonda GnRH agonist (n=31) veya GnRH antagonist (n=95) protokolleri ve ovulasyon tetiklemesi için rhCG kullanıldı. LFD için günde 1 defa 90 mg vajinal progesteron jel kullanıldı. Serum P4 düzeyleri trigger günü, OPU günü, OPU+3 günü, OPU+5 günü ve OPU+14 günü olmak üzere beş durumda ölçüldü. Primer çıktı, devam eden gebelik (≥12. gebelik haftası) olarak alındı.
Özet (Çeviri)
In fresh embryo transfer cycles, significant inter-personal variation occurs in serum progesterone (P4) levels during the luteal phase. There is paucity of data exploring the possible impact of luteal phase serum P4 levels on reproductive outcomes. We aimed to investigate the effect of early/mid-luteal serum P4 levels on ongoing pregnancy rate (OPR) in fresh blastocyst transfer cycles employing rhCG trigger and standard luteal phase support (LPS). Using a prospective cohort study design, 126 patients were included in the analysis. A GnRH agonist (n=31) or GnRH antagonist (n=95) protocol was used for ovarian stimulation and rhCG was employed for trigger. 90 mg of vaginal progesterone gel once daily was used for LPS. Serum P4 levels were measured on five occasions; on the day of ovulation trigger, OPU, OPU+3, OPU+5 and OPU+14 day. The primary outcome was ongoing pregnancy (OP), as defined by pregnancy ≥12 weeks of gestational age.