Polimerik destekli membranlar kullanarak bazı metal katyonlarının yük taşıyıcılı ekstraksiyonu
Elektrodriven extraction of some metal cations by using polimeric supported membranes
  1. Tez No: 656089
  2. Yazar: GAMZE ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN AYTAÇ, PROF. DR. HAMZA KORKMAZ ALPOĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizikokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmamızda sıvı membran kullanılarak elektromembran ekstraksiyonu yardımıyla iyonların taşınımı gerçekleştirilmiştir. Deneylerde taşıyıcı olarak Aliquat 336 ve polimerik destek materyali olarak Celgard 2500 kullanılmıştır. Toksik özellikteki Cr(VI) metal katyonunun destekli sıvı membran tekniği ve elektro membran ekstraksiyonu (EME) olarak adlandırılan elektrodianalitik yaklaşım sayesinde voltaj gücünden faydalanılarak taşınımı sağlanmış ve optimum şartlar belirlenerek taşıyıcı değişim/derişim etkileri, çözücü değişimi etkisi, membran türünün değişim etkisi sabit akım ve sabit voltaj altında incelenmiş olup her bir değişken için belirlenen süre aralıklarında donör ve akseptör hücrelerinden alınan örneklerden Cr(VI) metalinin konsantrasyon değerleri UV-spektrofotometresinden yararlanarak saptanmıştır. Yapılan çalışmalar ile hız sabiti (k), geçirgenlik katsayısı (P), akış hızı (J) ve son olarak da geri kazanım faktörü olan (% RF)'nin kinetik verileri saptanmıştır. Sonuç olarak kısa ekstraksiyon süresinde SLM-EME prosesinin Cr(VI) metal katyonunun transportunu başarılı bir şekilde gerçekleştirdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the transport of ions was carried out with the help of electromembrane extraction using liquid membrane. In the experiments, using the Aliquat 336 as the carrier and Celgard 2500 as the support material, the Cr (VI) metal cation, which is a toxic feature, is supported by the voltage-supported liquid membrane technique and the electrodianalytical approach called EME, and the carrier change and concentration effects, solvent change effect, by determining the optimum conditions, The change effect of the membrane type was examined under constant current and constant voltage. Concentration values of Cr (VI) metal were determined using UV-spectrophotometer from samples taken from donor and acceptor cells at time intervals determined for each variable. With the studies conducted, the kinetic data of the rate constant (k), permeability coefficient (P), flow rate (J) and finally the recovery factor (% RF) were determined. As a result, it was determined that the EME-SLM process successfully carried out the transport of Cr (VI) metal cation in the short extraction time.