Kronik boyun ağrılı akademisyenlerde spinal mobilite ve boyun farkındalığı
Spinal Mobility and Neck Awareness in Academics with Chronic Neck Pain
- Tez No: 656098
- Danışmanlar: PROF. DR. KILIÇHAN BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, kronik boyun ağrılı akademisyenlerde spinal mobilite, servikal lordoz, boyun farkındalığı, boyun özür düzeyi ve hareket korkusunu araştırmaktır. Yöntem: Tanımlayıcı çalışmamız, Türkiye'de bir üniversitenin fakülte ve yüksekokullarda görev yapan 74'ü kadın 32'si erkek, 25-57 yaş aralığında, 106 kronik boyun ağrılı akademisyenin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Öncelikle katılımcılara tanımlayıcı bilgi formları verilerek kişisel bilgileri alınmıştır. Ardından Fremantle Boyun Farkındalık Anketi uygulanarak boyunlarını nasıl algıladıkları ve proprioseptif farkındalıkları değerlendirilmiştir. Kişilerin hareket ve yaralanma korkusu Tampa Kinezyofobi Ölçeği kullanılarak değerlendirilmiştir. Servikal lordoz flexible ruler ile değerlendirilmiştir. Spinal mobiliteyi değerlendirmek için gonyometrik ölçüm yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde bağımsız gruplarda t-testi ve tek yönlü ANOVA parametrik testleri kullanılmıştır. Sonuçlar: Katılımcıların boyun özür düzeylerinin hafif olduğu görülmektedir. Boyun farkındalığı hafif düzeyde azalmıştır. Akademisyenlerin kinezyofobisinin yüksek olduğu ve kinezyofobinin ağrı şiddeti ile ilişkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate spinal mobility, cervical lordosis, neck awareness, neck disability level and fear of movement in academics with chronic neck pain. Method: Our descriptive study was carried out with the participation of 106 academics with chronic neck pain, 74 female and 32 male who were between the ages of 25 and 57 and who were working in the faculties and colleges of a university in Turkey. The participants were first given descriptive information forms and their personal information was taken. Fremantle Neck Awareness Questionnaire was applied to evaluate how the participants perceived their necks and their proprioceptive awareness. The participants' fear of movement and injury was evaluated by using Tampa Scale of Kinesiophobia. Cervical lordosis was evaluated with flexible ruler. Goniometric measurement was made to evaluate spinal mobility. Independent groups t-test and one way ANOVA parametric tests were used in the statistical analysis of the data. Results: It was found that the participants had mild neck disability level. Neck awareness was found to be slightly decreased. It was found that the academics had high kinesiophobia and kinesiophobia was found to be associated with the severity of pain.