İzmir Tepecık Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Doğum Servisine pelvik inflamatuar hastalık nedenıyle yatırılan hastalardaki predispozan faktörlerin değerlendirilmesi
Assesment of predisposing factors of patients hospitalized with pelvic inflammatory disease at İzmir Tepecik Training and Research Hospital Gynecology Service
- Tez No: 656100
- Danışmanlar: UZMAN TEVFİK TANJU YILMAZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kadın Doğum Servisine pelvik inflamatuar hastalık (PİH) nedeniyle yatırılan hastalarda, PİH için predıspozan ve tanı koydurucu faktörlerin araştırılması ve elde edilen bilgiler ile birinci basamak hekimlerine tanı koymada kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. Metod: Bu araştırma kesitsel tipte bir çalışma olup, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Tepecik Eğitim Araştırma Hastanesi (EAH) Kadın Doğum Kliniği'ndeki servislerde 1 Şubat 2019-1 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. İlgili tarihlerde ilgili klinikte yatan PİH olguları arasından 20-60 yaş arasında olan, çalışmaya katılmayı kabul eden olgular risk faktörleri ve bulgular açısından incelenmiştir. Bulgular: Olguların %54,2'si 31-45 yaş arasında, %43,4'ü ilkokul mezunu, %51,8'i 2000 TL'nin altında gelire sahip, %89,2'si evliydi. Çalışma grubunun %50,6'sında yüksek ateş, %97,6'sı kasık ağrısı (%65,1'i şiddetli/çok şiddetli), %80,7'sinde vajinal akıntı (%44,6 sarı, %59'u kokulu) olduğu belirtildi. Aile planlaması yöntemi olarak en sık; %42,2 RİA kullanılıyor ve olguların %68,7'si sık vajinal yıkama yaptığını belirtiyordu. Yapılan laboratuvar incelemede olguların %81,9'unda lökositoz, %86,7'sinde CRP yüksekliği, saptandı. Hastaların %4,1'i eşinde cinsel yolla bulaşan hastalık olduğunu belirtmiştir. PİH tanısı konmuş olan hastalardan; aylık geliri 2000 liradan daha fazla olanlarda ateş daha sık görüldü. Sedimentasyonu düşük olanlarda akıntı daha az görülmekteydi. İlkokul ve altında eğitimi olanlarda akıntı kokusu daha sıktı. Vajinal akıntısı olmayanlar daha az doktora başvurmuştu. Sonuç: Aile hekimleri tarafından kasık ve/veya karın ağrısı ile başvuran kadınlarda risk faktörleri ve hastalık bulguları üzerinde durarak PİH tanısının doğru olarak konması mümkündür. Aynı zamanda PİH ile ilgili olarak aile hekimlerinin kişilere bilgilendirme, danışmanlık yapması ve erken teşhis ve uygun tedavi uygulamaları da önemlidir
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to study the predisposing and diagnostic factors and facilitate the diagnosis by the primary care doctors with information gained from patients hospitalized with the diagnosis of pelvic inflamatory disease (PID). Method: This study is a cross sectional one carried out at University of Health Sciences Tepecik Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic between February 1st and November 1st 2019. The patients between 20 to 60 ages hospitalized at aforementioned clinic at aforementioned time interval who accepted to participate in the study were assessed in regard to the risk factors and clinical findings. Results: It was stated that 54,2 % were between 31-45 years old, 43,4 % were primary school graduate, 51,8 % had a monthly income of 2000 TL, 89,2 % were married. Fifty point six percent had high fever, 97,6 % had inguinal pain (65,1 % severe/very severe) 80,7 % had vaginal discharge (44,6 % yellowish, 59 % with foul smell). As for family planning method 42,2 % used Intrauterine device and 68,7 % stated that they performed vaginal self- washing. At laboratory analyzing, 81,9% had leucositosis, 86,7 % had CRP elevation. Four point one percent of patients had stated that their partner had sexually transmitted disease. At the patients who were diagnosed as PID and had an income of 2000 lira, fever was seen more frequent. Vaginal discharge was seen in less degree at those with low sedimentation rate. Vaginal discharge was with foul smell for those with primary education or less. Those who didn't have vaginal discharge consulted to a doctor in less number. Conclusion: The correct diagnosis of PID by family physicians for women who consults with inguinal and/or abdominal pain is possible by paying attention to risk factors and disease findings. At the same time, informing and counselling of persons about PID and executing early diagnosis and appropriate treatment is importan