Kent parklarının erişilebilirliğinin engelliler açısından değerlendirilmesi: Kahramanmaraş / Onikişubat ilçesi örneği
Evaluation of accessibility of city parks in terms of disabled people: Kahramanmaraş / Onikişubat district example
- Tez No: 656099
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Engelli bireylerin tüm bireyler gibi toplumsal ve sosyal ihtiyaçları gidermesi önemli bir yaşamsal haktır. Erişilebilirlik, yaşam hakkı çerçevesinde değerlendirilen son yıllarda farkındalığın arttığı bir konu olmuştur. Erişilebilirlik birçok alanda olduğu gibi, engelli bireylerin sosyal, kültürel ve rekreatif ihtiyaçlarını giderdikleri açık yeşil alanlar için de önemlidir. Bu noktadan hareketle, çalışma kapsamında kent parklarının engelliler açısından erişilebilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma, Kahramanmaraş / Onikişubat İlçesi örneğinde, Kent Konseyi Parkı ve Sevgi Engelliler Parkı' nda yürütülmüştür. Parkların engelliler açısından değerlendirilmesinde ilgili literatürden yararlanılmış, arazi gözlemleri ile mevcut durum analizi yapılmış ve sonrasında dış mekan kullanım standartlarına uygunlukları değerlendirilmiştir. Arazi gözlemleri ve değerlendirmeler; ulaşılabilirlik (park girişi, yaya yolu, merdiven, rampa, otopark), donatı elemanları (oturma elemanı, işaret ve yönlendirme levhası, aydınlatma elemanı, çöp kutusu, çeşme, su öğesi, alana ait sınırlayıcılar), kullanım alanları (çocuk oyun, spor, oturma alanları ve tuvalet) olmak üzere üç başlıkta gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda, araştırma alanlarının engelliler açısından erişilebilir olmadığı belirlenmiştir ve var olan durumun erişilebilir olması için çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an important vital right for people with disabilities to meet their social and cultural needs like all individuals. In recent years Accessibility, is evaluated within the framework of the right to life is an issue that awareness growing. Accessibility is important for open green spaces where disabled individual meet their social, cultural and recreational needs, as in many other areas. From this point of view, it was aimed to evaluate the accessibility of city parks for disabled people within the scope of the study. The study was conducted in the Kent Konseyi Park and Sevgi Engelliler Park in the example of Kahramanmaraş / Onikişubat District. In evaluating the parks in terms of disabled people, the relevant literature was used, field observations and current situation analysis were made, and then their compliance with outdoor use standards was evaluated. Accessibility with field observations (park entrance, pedestrian path, stairs, ramp, parking lot), reinforcement elements (seating element, sign and direction boards, lighting element, garbage can, fountain, water element, boundary elements) usage areas (children's play, sports, sitting areas and toilet) have evaluated under three headings. As a result of the study, it has been determined that the research areas are not accessible for the disabled. Solution suggestions have been developed to make the existing situation more accessible.