Salihli ve Alaşehir (Manisa) güneyinde yer alan fayların yapısal ve paleosismolojik özellikleri
Structural and paleoseismological characteristics of the faults in Salihli and Alaşehir (Manisa) south
- Tez No: 656119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gediz grabeninin güneyinde yer alan ve eğimi 12°-16° arasında değişen düşük açılı Alaşehir Sıyrılma Fayı, Gediz grabenini şekillendiren en önemli yapısal unsurdur. Yaklaşık 140 km uzunlukta, kuzeye doğru dış bükey bir geometri sunan sıyrılma fayı taban bloktaki Menderes metamorfitlerinin temel kayaçları ile tavan bloktaki Neojen örtü birimlerini birbirinden ayırmıştır. Grabenin diğer önemli yapısal unsuru ise Salihli-Alaşehir arasında yer alan KB-GD doğrultulu ve KD'ya eğimli yüksek açılı normal faylar olup uzunlukları 2 ile 10 km arasında değişmektedir. Bölgenin sismik aktivitesi yüksek açılı bu faylar tarafından kontrol edilmektedir. 28 Mart 1969 tarihinde meydana gelen Alaşehir depremi (M=6.5), Gediz Grabeni'nde yaklaşık BKB-DGD uzanımlı yaklaşık 40km uzunluğunda bir yüzey kırığı oluşturmuştur. Bu yüzey kırığının izleri arazi çalışmalarıyla araştırılıp, uygun yerlerde jeofizik çalışmalar yapılmıştır. Aktif olduğu düşünülen bu fayların paleosismolojik özelliklerinin belirlenebilmesi için iki adet hendek açılarak fayların sismik parametreleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yeniköy'de (Kavaklıdere) açılan hendek paleosismolojik olarak önemli sonuçlar içermektedir. Yeniköy hendeği 45m uzunluğunda, 5.5m derinliğinde ve 3m genişliğinde açılmıştır. Bu hendekte çift duvar çalışılmış olup en az 3 paleodeprem olayına ait izler tespit edilmiştir. Bu depremlerin yaşlandırılabilmesi için hendekten 13 adet OSL/TL numunesi ve 1 adet de C14 (Radyokarbon) numunesi alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The low angle Alaşehir detachment fault, which is located in the south of Gediz graben with a slope of 12 ° -16 °, is the most important structural element shaping the Gediz graben. The detachment fault, which has a convex geometry towards the north, is approximately 140 km in length, separates the basement rocks of the Menderes metamorphics in the footwall and the Neogene cover units in the hangingwall. Another important structural element of the graben is the NW-SE trending high angle normal faults located between Salihli and Alaşehir and their length varies between 2 and 10 km. The seismicity of the region is controlled by these high angle faults. The Alaşehir earthquake on March 28, 1969 (M=6.5) caused a surface rupture about 40 km long in the Gediz Graben approximately in the WNW-ESE direction. Traces of this surface rupture have been investigated by field studies and geophysical studies have been carried out in appropriate places. In order to determine the paleoseismological characteristics of these faults, which are thought to be active, two trenches were opened and the seismic parameters of the faults were tried to be revealed. The trench opened in Yeniköy (Kavaklıdere) contains paleoseismological important results. The Yeniköy trench was opened 45 meters long, 5.5 meters deep and 3 meters wide. The study was done with double wall was in this trench. It contains traces of at least 3 paleoearthquake events. In order to calculate the ages of these earthquakes, 13 OSL/TL samples and 1 C14 (Radiocarbon) sample were taken from the trench.