Atık tavuk derilerinden elde edilen yağın konjuge linoleik asit üretiminde değerlendirilmesi
Evaluation of fat obtained from waste chicken skins in conjugated linoleic acid production
- Tez No: 656121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEM OKAN ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ekonomik değeri düşük olan atık tavuk derilerinden fotoizomerizasyon işlemi ile konjuge linoleik asit (KLA) içeriği yüksek yağ eldesi yanıt yüzey yöntemi (RSM) kullanılarak incelenmiştir. Fotoizomerizasyon işleminde kullanılan iyot konsantrasyonu ve UV ışınlama süresi merkezi karma tasarım (CCD) ile en yüksek KLA miktarının üretimi için optimize edilmiştir. Ayrıca çalışmada, tavuk derisinden elde edilen yağ ve üretilen KLA bakımından zengin yağın yağ asidi kompozisyonları ve bazı fizikokimyasal özellikleri belirlenmiştir. Araştırma kapsamında öncelikle atık tavuk derilerinden, 90°C'de 2 saat süre ile ısıl işlem uygulanarak, yağ ekstrakte edilmiştir. Atık tavuk derilerindeki yağın %52.65'i ekstrakte edilmiştir. Daha sonra elde edilen yağ rafine edilerek fotoizomerizasyon işleminin verimini azaltabilecek safsızlıklar uzaklaştırılmıştır. Fotoizomerizasyon işlemi öncesinde yağın linoleik asit içeriğini arttırmak için fraksiyonlama işlemi uygulanmış ve linoleik asit içeriği yaklaşık 2 kat arttırılmıştır. Araştırmanın son aşamasında atık tavuk derisi yağından en fazla KLA üretimini gerçekleştirmek için fotoizomerizasyon yönteminde kullanılan iyot konsantrasyonu ve UV ışınlama süreleri optimize edilmiştir. Çalışma sonucunda yaklaşık %0.87 iyot konsantrasyonu ve 116.4 saat UV ışınlama süresi optimum parametreler olarak belirlenmiştir. Optimum koşullar altında atık tavuk derisi yağının toplam yağ asidi içeriğinin yaklaşık %30'u kadar toplam KLA izomeri üretimi gerçekleştirilerek, KLA içeriği zengin bir yağ elde edilebileceği tahminlenmiştir. Üretilen toplam KLA içerisinde, önemli biyolojik aktivitelere sahip olan cis9, trans 11 ve trans10, cis12 KLA izomerlerinin varlığı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production of CLA from waste chicken skin fat that had low economic value by the photoisomerization process was investigated by using response surface methodology (RSM). The iodine concentration and UV irradiation time used in the photoisomerization process are optimized for the production of the highest CLA amount with the central composite design (CDD). In addition, the fatty acid composition and some physicochemical properties of the fat obtained from waste chicken skin and the fat-rich in CLA produced were determined. Firstly, fat was extracted from waste chicken skins by applying heat treatment at 90 ° C for 2 hours. 52.65% of the fat in waste chicken skins has been extracted. Then the obtained fat was refined and impurities that could reduce the efficiency of the photoisomerization process were removed. Before the photoisomerization process, fractionation was applied to increase the linoleic acid content of the fat and the linoleic acid content was increased approximately 2 times. In the last part of the study, the iodine concentration and UV irradiation times used in the photoisomerization method were optimized to produce the maximum amount of CLA from waste chicken skin fat. As a result of the study, approximately 0.87% iodine concentration and 116.4 hours of UV irradiation time were determined as optimum parameters. It has been estimated that a fat-rich in CLA can be obtained by producing a total CLA isomer of approximately 30% of the total fatty acid content of waste chicken skin fat under optimum conditions. The presence of cis9, trans11 and trans10, cis12 CLA isomers, which have important biological activities, were also detected in the total CLA produced.