Bazı üzüm cibrelerin ruminantlar için potansiyel besleme değeri ve anti-metanojenik potansiyelinin belirlenmesi
Determination of potential nutritive value and anti-methanogenic potential of some grape pulp for ruminants
  1. Tez No: 656122
  2. Yazar: BÜŞRA CEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tezin amacı Türkiye'de üretilen üzüm cibrelerinin kompozisyonlarını ve üzüm cibrelerinin anti-metanojenik özelliklerini in vitro gaz üretim tekniği ile belirlemektir. Üzüm cibrelerin kimyasal kompozisyonları, in vitro gaz üretimleri, metan üretimleri ve diğer parametrelerinde varyasyonlar bulunmuştur. Üzüm cibrelerinin kuru madde, ham kül, ham protein, ham yağ, nötral deterjan, asit deterjan ve kondense tanen içerikleri sırasıyla % 83.75 ile 92.71, % 3.65 ile 9.13, % 5.82 ile 15.49, % 4.28 ile 9.69, % 20.24 ile 49.68, % 16.52 ile 43.48 ve % 5.12 ile 16.81 arasında değişmiştir. Üzüm cibrelerinin gaz üretimi, metan üretimi, gerçek sindirilebilir kuru madde miktarı, taksimat faktörü, mikrobiyal protein üretimi, mikrobiyal protein sentezleme etkinliği, metabolik enerji ve organik madde sindirim derecesi % 53.63 ile 107.3, 5.90 ile 13.36 ml, 335.86 ile 408.76 mg, 3.73 ile 6.40, 154,73 ile 231.03 mg, 42.10 ile 65.66, 7.55 ile 11.08 MJ/kg ve % 46.10 ile 65.65 arasında değişmiştir. Türkiye'de üretilen üzüm cibreleri sadece ruminant hayvanların kaba yem ihtiyacını karşılamakla kalmaz aynı zamanda enterik metan üretimini azaltmak için bir materyal sağlayacaktır. Üzüm cibrelerinin ruminant rasyonlarına katarken yüksek miktarda tanen içeriğine dikkat edilmelidir. Bununla birlikte üzüm cibrelerin hayvanların performansına olan etkilerini belirlemek için in vivo denemelere ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to determine the chemical composition and anti-methanogenic potential of grape marc produced in considerable amount in Turkey using the Hohenheim in vitro gas production technique. There are significant variation among grape marcs in terms of chemical composition and in vitro gas, methane and other estimated parameters. Dry matter, crude ash, crude protein, ether extract, neutral detergent fiber, acid detergent fiber and condensed tannin content of grape marcs ranged from 83.73 to 92.71 %, 3.65 to 9.13 %, 5.82 to 15.49 %, 4.28 to 9.69 %, 20.24 to 49.68 %, 16.52 to 43.48 %, 5.12 ile 16.81 % respectively. Gas production, methane production, true digestible dry matter, partitioning factor, microbial, protein production, microbial protein production efficiency, metabolisable energy and organic matter digestibility ranged from 53.63 to 107.3 %, 5.90 to13.36 ml, 335.86 to 408.76 mg, 3.73 to 6.40, 154,73 to 231.03 mg, 42.10 to 65.66, 7.55 to 11.08 and 46.10 to 65.65 % respectively. Grape marcs produced in Turkey provide not only forage to meet the requirement of ruminant animal but also provide material to mitigate the enteric methane. High level of condensed tannin of some of grape marcs should be taken into consideration when included into ruminant rations. However in vivo experiments are required to determine the effect of supplementation of grape marc on the ruminant animal performance.