Eldivan dağı-Acı çay arasının (Çankırı) florası
Flora of the region between Eldivan mountain and Aci stream (Çankiri)
  1. Tez No: 656123
  2. Yazar: GÜRKAN OYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmada Çankırı ilinin Ballıca, Oğlaklı (Alva), Gölez ve Süleymanlı köyleri arasında kalan bölgenin florası incelenmiştir. Alan P.H. Davis'in kareleme sistemine göre A4 karesinde yer almaktadır. 2012-2017 yılları arasında yapılan arazi çalışması sonucunda 1543 bitki örneği toplanmıştır. 66 familya ve 299 cinse ait 518 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir. Taksonların 66'sı Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı %12,9'dur. Taksonların fitocoğrafi bölgelere göre dağılımı; 26 (%5) Avrupa-Sibirya elementi, 18 (%3,5) Akdeniz elementi, 10 (%1,9) Doğu Akdeniz elementi, 2 (%0,4) Öksin elementi, 158 (%30,5) İran-Turan elementi, 304 (%58,7) geniş yayılışlı veya fitocoğrafik bölgesi belli olmayan taksonlardır.
Özet (Çeviri)
In this study the flora of the region between Ballıca, Oğlaklı (Alva), Gölez and Süleymanlı villages of Çankırı province was examined. According to P.H. Davis' grid system, research area is within A4 square. 1543 plant specimens were collected during field studies between 2012-2017. 518 species and subspecies taxa belonging to 299 genera in 66 families were identified. 66 of these taxa are endemic for Turkey and endemizm rate is 12,9%. Distribution of taxa according to phytogeographical regions; Euro-Siberian elements are 26 (5%) taxa, Mediterraneaen elements are 18 (3,5%) taxa, East Mediterraneaen elements are 10 (1,9%) taxa, Euxine elements are 2 (0,4%), Irano-Turanian elements are 158 (30,5%) taxa, 304 (58,7%) are taxa which are wide spread and whose phytogeographic regions are uncertain.