Çevresel Kuznets Eğrisi kapsamında Azerbaycan'ın ekonomik büyüme ve çevresel kirlilik ilişkisi
The relationship between Azerbaijan's economic growth and environmental pollution in the scope of Environmental Kuznets Curve
  1. Tez No: 656143
  2. Yazar: AFSANA TAGHIYEVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İPEK MELAHAT YURTTAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çevresel kirlilik dünyanın en önemli sorunlarının başında gelmektedir. Özellikle sanayi devrimi sonrasında bu sorun artarak devam etmektedir. Sanayi devrimi sonrasındaki artan sanayileşme yanında ulaşım, nüfus artışları, fakirlik, toprakta görülen erozyon sorunu, mülkiyet haklarındaki problemler, trafik problemleri ve trafik yoğunluğu sonrası oluşan gaz emisyonları ile son yıllarda Asya ülkelerinde görülen ani ve hızlı ekonomik büyümenin, çevresel kirliliğin önemli nedenlerinin başında geldiği değerlendirilmektedir. Çalışmada çevresel Kuznets eğrisi kapsamında Azerbaycan'ın ekonomik büyüme ve çevresel kirlilik ilişkisi incelenecektir. Bu yönde çalışmanın amacı Azerbaycan özelinde ekonomik büyümenin çevreye olan etkilerinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is one of the most important problems in the world. This problem continues to increase especially after the industrial revolution. In addition to the increasing industrialization after the industrial revolution, transportation, population growth, poverty, soil erosion problem, property rights problems, traffic problems and gas emissions after traffic intensity and sudden and rapid economic growth in Asian countries are considered to be the leading causes of environmental pollution. . In this study, the relationship between economic growth and environmental pollution of Azerbaijan will be examined within the scope of environmental Kuznets curve. The aim of this study is to examine the effects of economic growth on the environment.