Çevre ekonomi ilişkisinin çevresel Kuznets Eğrisi kapsamında analizi: G-20 ülkeleri örneği
Analysis of the relationship between environment and economy within the environmental Kuznets Curve: The case of G-20 countries
- Tez No: 737417
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, 1990-2017 yılları arasında G-20 ülkelerinde Çevresel Kuznet Eğrisi (ÇKE) hipotezinin olası varlığı ile yenilenebilir enerji tüketimi, yenilenemeyen enerji tüketimi, küreselleşme ve çevreyle ilgili teknolojilerin çevresel kirliliği temsilen alınan CO2 emisyonuna olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle yatay kesit bağımlılığı ve homojenlik testleri uygulanmıştır. Test sonuçlarına göre verilerin heterojen ve yatay kesit bağımlılığını dikkate alan ikinci nesil birim kök testlerinde CIPS ve CADF ile durağanlık incelenmiştir. Verilerin farklı düzeylerde durağan olması nedeniyle uzun dönemli ilişkileri Westerlund (2008) eşbütünleşme testi ile incelenmiştir. Eşbütünleşik olan değişkenlerin CO2 emisyonuna etkilerinin gücünü ve ÇKE hipotezinin olası varlığını incelemek amacıyla CS-ARDL ve AMG tahmincileri kullanılmıştır. Sonuçlara göre incelenen dönem için G-20 ülkelerinde ÇKE hipotezi geçerlidir. Yenilenebilir enerji tüketimi ve çevreyle ilgili teknolojiler CO2 emisyonunu azaltırken, yenilenemeyen enerji tüketimi emisyonu arttırmaktadır. Küreselleşme ise anlamsızdır. Son olarak Emirmahmutoğlu-Köse nedensellik testi ile değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Nedensellik test sonucuna göre, CO2 emisyonu ile çevreyle ilgili teknolojik patent sayısı ve CO2 emisyonu ile yenilenemeyen enerji tüketimi arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. CO2 emisyonundan yenilenebilir enerji tüketimine doğru ise tek yönlü nedensellik ilişkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the possible existence of the Environmental Kuznet Curve (EKC) hypothesis and the possible effects of renewable energy consumption, non-renewable energy consumption, globalization and environmental technologies on CO2 emissions, which represent environmental pollution, between 1990 and 2017 in G-20 countries. For this purpose, cross-section dependence and homogeneity tests were applied. According to the test results, stationarity was examined with CIPS and CADF in the second generation unit root tests, which take into account the heterogeneous and cross-sectional dependence of the data. Since the data are stationary at different levels, their long-term relationships were examined with the Westerlund (2008) cointegration test. CS-ARDL and AMG estimators were used to examine the effects of variables on CO2 emissions and the possible existence of the EKC hypothesis. According to the results, the EKC hypothesis is valid in the G-20 countries for the period examined. Renewable energy consumption and environmental technologies reduce CO2 emissions, while non-renewable energy consumption increases emissions. Globalization is insignificant. Finally, the causality relationship between the variables was examined with the Emirmahmutoğlu-Köse causality test. According to the causality test result, a bidirectional causality relationship was found between CO2 emission and the environmental technological patents, and between CO2 emission and non-renewable energy consumption. It was concluded that there is a one-way causality relationship from CO2 emission to renewable energy consumption.