Dut posasının çayır otu ile silolanmasının silaj kalitesine ve sindirilebilirliği üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of ensiling of mulberry pomace with meadow grass on silage quality and digestibility
  1. Tez No: 656151
  2. Yazar: YELİZ KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı dut posasının çayır otuyla birlikte silolanmasının silaj kalitesine, silaj mikrobiyolojisine ve in vitro gerçek sindirilebilirlik değerleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Beyaz dut posası (DP) ve çayır otu (ÇO) ayrı ayrı ve yaş ağırlıkta %25DP+%75ÇO, %50DP+%50ÇO, %75DP+%25ÇO olacak şekilde cam kavanozlara iyice sıkıştırılarak silolanmıştır. Her bir silolama için 5'er adet kavanoz kullanılmıştır. Tüm silajlar 60 gün fermentasyona bırakılmıştır. Fermentasyon süresi sonunda silaj örneklerinin kimyasal, mikrobiyolojik ve in vitro gerçek sindirilebilirlik analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of ensiling mulberry pomace with meadow grass on silage quality, silage microbiology and in vitro true digestibility values. White mulberry pomace (MP) and meadow grass (MG) separately and their combinations, based on wet weight such as 25%MP+75%MG, 50%MP+50%MG, 75%MP+25%MG, were ensiled in jars. A total of 5 jars were used for each ensiling of MG, MP and their combinations silages. All silages were incubated for 60 days. After incubation, chemical and microbiological analyses were performed and estimation of in vitro true digestibility (IVTD) of silages were determined.